אלפי טון חיטה ושעורה בשווי מיליוני ₪ השייכים לאג"ש אמבר נעלמו ממחסן במושב גבעתי

בבית משפט המחוזי בתל אביב-יפו בפני כב' השופט יהושע גייפמן. ת"א 1615/06 אמבר מכון לתערובת אגודה שיתופית חקלאית מרכזית בע"מ נ' כראדי אברהם ואח'
הרקע

אגודה שיתופית אמבר מכון לתערובת, רכשה במהלך שנת 2005, 10,000 טון חיטה ו-15,000 טון שעורה, מחברת אגרומציה, בסכום של למעלה מ-18 מיליון שקלים חדשים. גרעיני החיטה והשעורה היו מאוחסנים במחסנים במושב גבעתי, הנמצאים בבעלותו של אברהם כראדי, ועם ביצוע הרכישה הודיעה אגרומציה לכראדי על העברת הבעלות בסחורה המאוחסנת במחסניו לאמבר.

מאחר ולטענת אמבר קיים חוסר של כ-3,000 טון שעורה וכ-2000 טון חיטה במחסניו של כראדי, היא הגישה כנגדו תביעה להשבת הסחורה או להשוות שווי הסחורה בסך של כ-3,5 מיליון שקלים חדשים.

כראדי טוען להגנתו, כי כחלק מתוכנית הונאה, מכרה אגרומציה את אותה סחורה שהייתה מאוחסנת במחסניו לצדדים שלישיים שונים, ושסחורה זו הוצאה ללא ידיעתו וללא הרשאתו, על ידי הפקידה שלו, סמדר אמסלם, שזייפה אישורים הנושאים את חתימתו.

מנגד, טוענת הפקידה, כי כראדי היה זה שמעל בתפקידו, ומכר את הסחורה שאוחסנה לגורמים שונים, והוסיפה, כי פעולותיה נעשו תחת הרשאה מפורשת של כראדי.

דיון והכרעה

מחומר הראיות שהונח בפני בית המשפט הוכח, כי כראדי לא חתם על מסמכי העברת הבעלות מאגרומציה לאמבר ביחס לסחורה שהייתה מאוחסנת במחסניו, ושהסמכמים הללו נחתמו ללא ידיעתו וללא הרשאתו על ידי הפקידה, ששיתפה פעולה בהוצאת אישורים כוזבים עם חברת אגרומציה.

מעבר לכך, הוסיף בית המשפט, כי כראדי לא היה שומר שכר של אמבר, אלא שומר שכר של אגרומציה, ולא הוכח שהוא היה צריך לצפות מראש את מעשה הזיוף של פקידתו. כמו כן, לא הוכח שהיא הוסמכה לחתום כשליחה על אישורים בדבר העברת בעלות בסחורות מאגרומציה לאמבר בשווי מליוני שקלים חדשים, ועל כן פעולותיה מהוות חרגיה מוחלטת מההרשאה.

לגבי הפקידה, קבע בית המשפט, כי לא הוכח קשר סיבתי בין התנהלותה לבין הנזקים שנגרמו.


סיכום

בית המשפט דחה את התביעה כנגד כראדי וחייב את אמבר לשלם לו הוצאות משפט ושכ"ט עו"ד בסך כולל של 50,000 שקלים. אמנם התביעה כנגד הפקידה נדחתה אף היא, אך לאור מעורבותה בהוצאת מסמכי העברת הבעלות המזויפים, לא נפסקו לה הוצאות.

 
ניתן ב- ב' שבט תשע"ב, 26 בינואר 2012, בהעדר הצדדים.
 

לאתר מושב גבעתי

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: