בוטלה הרשעתו של תושב תלמי יוסף אשר תקף את שכנו

בבית המשפט המחוזי בבאר שבע בשבתו כבית משפט לערעורים פליליים בפני כב' השופטים ס.הנשיא רויטל יפה-כ"ץ אב"ד, יורם צלקובניק ויעקב שפסר. ע"פ 1061-09-11 משה נ' מדינת ישראל
הרקע

משה הורשע בביצוע עבירות של איומים ותקיפה הגורמת חבלה של ממש ונידון ל-140 שעות שירות לתועלת הציבור (של"ץ), 6 חודשי מאסר על תנאי, 1,000 שקלים חדשים קנס ותשלום פיצוי למתלונן – שכנו במושב תלמי יוסף – בסכום של 5,000 שקלים חדשים.

מהכרעת הדין עולה, כי בנובמבר 2007, בעת שהמתלונן נסע במושב על אופניו יחד עם חבר וילדיהם, ולאחר שהגיעו בסמוך לביתו של משה, החל כלבו של משה לרדוף אחריהם. הכלב הבהיל את הילדים והמתלונן וחברו ניסו להרחיקו, גם על ידי השלכת אבנים, אך ללא הצלחה. למקום הגיעו ילדיו של משה, ולאחר שהחלו לבכות, יצא משה מביתו, איים על המתלונן, נגח בפניו ופגע באפו, שהחל מדמם.

זהו ערעורו של משה הן כנגד עצם ההרשעה והן כנגד חומרת העונש.

דיון והכרעה

בערעור קיבל עצמו משה אחריות למעשים שאירעו, יחד עם זאת סבר, כי זהו המקום להסתפק בענישה ללא הרשעה. בהמלצת ביהמ"ש, הוא הפקיד בקופת ביהמ"ש את סכום הפיצוי שנקבע, בתוספת 7,000 שקלים חדשים, תוך ניסיון לרצות את המתלונן ולהתפייס עימו. אולם המתלונן, לא נאות לקבל את ההתנצלות והודיע, כי בכוונתו לתבוע את משה בתובענה אזרחית, הן בשל הפגיעה הפיזית, אך בעיקר לאור ההשפלה שחש כשהותקף לעיני ילדיו.

במסגרת הערעור התבקש שירות המבחן להגיש תסקיר על משה, וממנו למד בית המשפט כי מדובר באדם נשוי ואב לארבעה ילדים, העובד מזה כ-20 שנים כמנהל שכיר למשק במושב. שירות המבחן השתכנע כי הרשעתו של משה תפגע בהמשך העסקתו, שכן המעסיק הבהיר כי לא יוכל להמשיך ולהעסיקו בשום תפקיד במידע ויורשע, בשל קשיים עם גורמים העוסקים בביטחון המדינה, וזאת, חרף היותו מאוד מרוצה מעבודתו של משה.

אמנם הכלל הוא כי מי שהובא לדין ונמצא אשם יורשע בעבירות שיוחסו לו, אך המקרה שלפנינו הוא מאותם מקרים יוצאי דופן, בהן אין יחס סביר בין הנזק הצפוי מן ההרשעה בדין לבין חומרתה של העבירה, ובהם מוצדק להטיל ענישה ללא הרשעה.

בית המשפט הבהיר, כי כאשר הוא בחן אם יש מקום להימנע מהרשעתו של משה ולהעדיף את ההביט השיקומי, הוא התחשב בעובדה שמדובר בעבירה ראשונה, במעמדו ותפקידו של משה, הסבירות שהעבירה תתבצע שוב ועוד.

בית המשפט מצא מקום להדגיש, כי כל אלימות היא עניין חמור המצדיק ענישה, אשר בה גם אלמנט הרתעתי, אך במקרה שלפנינו ניתן לוותר על ההרשעה מבלי לפגוע באופן מהותי בשיקולי הענישה האחרים.

סיכום

בית המשפט קיבל את הערעור באופן שהרשעתו של משה מבוטלת, למרות הקביעה, כי ביצע את המעשים. ממילא יבוטלו גם עונשי המאסר על תנאי והקנס שהוטלו עליו.

יחד עם זאת, על משה לבצע את השל"צ שהוטל עליו, וכן, בהסכמתו, נקבע כי הפיצוי שישלם למתלונן יעמוד על 10,000 שקלים חדשים.

 
ניתן ב- כ"א תמוז תשע"ב, 11 ביולי 2012, במעמד הצדדים.
 

לערך מושב תלמי יוסף בויקיפדיה

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: