בית הדין חייב את המוסד לביטוח לאומי להכיר בעבודת חקלאות בקיבוץ כעבודה מועדפת

בבית הדין האזורי לעבודה בחיפה בפני כב' השופטת מיכל אריסון-חילו. ב"ל 25630-12-09 שמידט עתיר נ' המוסד לביטוח לאומי
הרקע

עתיר שמידט, חייל משוחרר, עבד לאחר שחרורו מהצבא בעבודה חקלאית בקיבוץ ברקאי במשך שנת 2008. עתיר חשב כי עבודה זו תוכר לו כעבודה מועדפת וכך יוכל לקבל מענק מהביטוח הלאומי, אולם, בעת שניגש למוסד לביטוח לאומי (להלן:"מל"ל") נאמר לו כי העבודה לא מוכרת לו כעבודה מועדפת. בעקבות החלטה זאת, פנה עתיר לבית הדין לעבודה בדרישה לחייב המל"ל להכיר בעבודת החקלאות בקיבוץ כעבודה מועדפת.

עתיר טוען, כי בחלק מהחודשים היקף עבודתו היה מצומצם יחסית בשל אופי העבודה בענף גידולי השדה במשק. כמו כן, מציין עתיר, כי בחלק מהתקופה הוא הועסק במקביל גם בענף גידולי השדה בקיבוץ שדות ים, ולכן על המל"ל לבחון את הנהוג והמקובל ביחס להיקף המשרה באותה עבודה ובאותו ענף ולא לקבוע כלל כי אם הוא לא עבד לפחות 6 חודשים מלאים נשללת זכאותו, שהרי בענף החקלאות לעיתים, מזג האויר לא מאפשר לעבוד במשך תקופות ארוכות, אך הוא תמיד הגיע כשנזקקו לו, ולכן הוא זכאי כי יכירו לו בעבודה כעבודה מועדפת.

מנגד, טוען המל"ל, כי עתיר עבד למעשה רק 96 ימים ולא 6 חודשים מלאים, על אף שהוא היה יכול לעבוד בגידולים במקומות אחרים, ולכן הוא אינו זכאי להכרה בעבודתו כעבודה מועדפת.

 

דיון והכרעה

 ביהמ"ש קובע, כי לפי תצהירו של עתיר, הוא ביצע עבודה חקלאית בשטח הקיבוץ, כאשר לעיתים היה עובד יום שלם, ובימים גשומים כמעט ולא בוצעה עבודה כלל. בנוסף, הובא במשפט תצהירו של מנהל ענף החקלאות, לפיו עתיר ביצע כנדרש את כל העבודות בענף.

כמו כן, מציין ביהמ"ש, כי בהתאם לעדותו של מנהל ענף החקלאות, העסקת עובדים בענף נעשית ע"פ תקופות, והעבודה משתנה בהתאם לתנאי מזג האויר, כך שיכולות להיות תקופות, כדוגמת החורף, בהם לא עובדים במשך 3 חודשים, אך עתיר התייצב לעבודתו בכל עת שנדרש.

בהתאם לדברים אלו, פוסק ביהמ"ש, כי עתיר הוכיח כי הוא עבד בקיבוץ באותו אופן בו עובד רגיל היה עובד באותה תקופה, באותה עבודה ובאותו ענף, ולכן הוא זכאי שעבודתו זאת תוכר כעבודה מועדפת.

 
סיכום

בית המשפט מקבל את תביעתו של עתיר ומכיר בעבודתו בקיבוץ כעבודה מועדפת המזכה אותו במענק.

בנוסף, לא נפסקו הוצאות.

ניתן ב- י"ח בטבת תשע"ג, 31 בדצמבר 2012.

לאתר קיבוץ ברקאי

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: