בית המשפט החליט להחזיר לרשם האגודות השיתופיות את עניינו של אסף מרקר אשר בקשתו להכיר בו כחבר קיבוץ רבדים ללא הצבעה באסיפה נדחתה על ידי הרשם

בבית משפט המחוזי בירושלים בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים בפני כב' השופט נעם סולברג. עמ"נ 27330-01-11 אסף מרקר נ' קיבוץ רבדים
הרקע
בדצמבר 2010 ניתנה החלטה של רשם האגודות השיתופית לפיה אסף מרקר אינו חבר בקיבוץ רבדים, אלא אמו, והוא נחשב כתלוי בחבר בעל צרכים מיוחדים.
אסף מערער לבית המשפט על ההחלטה בטענה, כי הרשם טעה בכך שאימץ את דו"ח החוקר, עו"ד איתן מימוני, מבלי לדון בקביעותיו לגופן. ביתר פירוט, אסף טוען כי הקיבוץ לא קיבל אותו כחבר אך ורק בשל מוגבלותו הנפשית, שכן הוא אובחן כסכיזופרן, אך הוא מתפקד רגיל לכל דבר ועניין, כשבנוסף, הוא בן לחברי קיבוץ שגדל והתחנך בקיבוץ, הוא עובד בקיבוץ בתפקידים שונים כבר למעלה מ-20 שנה, והקיבוץ מתנהל למולו כחבר לכל דבר ועניין.
מנגד, טען הקיבוץ, כי לאחר חקירה מקיפה החליט החוקר לדחות את בקשתו של אסף וקבע כי הוא איננו חבר הקיבוץ, והרשם אימץ את הדו"ח מכיוון שלא מצא בהשגות עליו ערעור של ממש. מעבר לכך, טען הקיבוץ כי כל החברים בקיבוץ התקבלו לאחר השגת רוב של שני שלישים בהצבעה באסיפה הכללית, ואף לא אחד מהם התקבל מכח התנהגות או באופן אוטומטי.
 
דיון והכרעה
בית המשפט מצא, כי התנהלותו של אסף ומשפחתו הובילה לדחיית הדיונים שנעשו לפני הרשם מספר פעמים, האריכה וסרבלה את הליכי הערעור, ויצרה חוסר סדר שהוביל לכך שבקשתו של אסף עצמו לדחיית הדיון על מנת להסדיר את נושא ייצוגו, לא נדונה על ידי הרשם ולא ניתנה החלטה לגביה. עם זאת, ולאחר מתיחת הביקורת, בית המשפט הבהיר, כי התוצאה שנוצרה שאסף, אדם עם מוגבלות, לא היה מיוצג על ידי עו"ד בהליך לפני הרשם, חרף בקשתו, ודבר זה טעון תיקון.
מעבר להכרעתו בערעור, המליץ בית המשפט לאסף לזנוח את הליכי הערעור, ולפנות בבקשה להתקבל כחבר בקיבוץ.
 
סיכום
בית המשפט הורה לבטל את החלטת הרשם, משום שלא קדמו לה דיון והחלטה בבקשתו של אסף לדחות את הדיון בערעור על מנת שיהיה מיוצג בו על ידי עו"ד. חרף זאת, אסף יישא בהוצאות ההליך בסך 5,000 ש"ח, שכן הסרבול שהוביל לתקלה נופל תחת אחריותו ותחת אחריות בני משפחתו.
 
ניתן ב- ד' כסלו תשע"ב, 30 בנובמבר 2011, בהעדר הצדדים.
 
לאתר קיבוץ רבדים

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: