בית המשפט התיר לערוץ 10 לפרסם כתבה על שובו של עופר כרמי, עבריין מין מורשע, לקיבוץ יגור

בבית המשפט המחוזי בחיפה בפני כב' השופט רון סוקול. ת"א 45296-05-12 עופר כרמי נ' ערוץ 10 מגזין "השבוע" ועמנואל רוזן
הרקע

בשנת 2006 הורשע עופר כרמי, חבר קיבוץ יגור, על פי הודאתו במסגרת הסדר טיעון, בביצוע עבירות מין ובהן עבירה של ניסיון לאונס ומעשים מגונים, בילדה בת חמש וחצי שנים. בגין עבירות אלה, נגזר על עופר עונש מאסר בפועל של 6 שנים מיום מעצרו, וכן עונש מותנה וחובת תשלום פיצויים.

באפריל 2012, בתום ריצוי העונש, שוחרר עופר ממאסרו ושב להתגורר בקיבוץ יגור, בו גדל, ובו גרים בני משפחתו, אך חזרתו לקיבוץ עוררה סערת רוחות, כשרבים מבני הקיבוץ התנגדו לשובו. בנוסף, בעבר התלוננו מספר חברות קיבוץ במשטרה, כי עופר ביצע גם בהן עבירות מין, אך המשטרה החליטה לסגור את תיקי החקירה, ככל הנראה בשל הגשת התלונות בחלוף תקופת ההתיישנות.

דבר שחרורו של עופר ממאסרו, חזרתו לקיבוץ והסערה שהתחוללה בקיבוץ הביאו את ערוץ 10 ועמונאל רוזן להכין כתבת טלוויזיה למגזין "השבוע", בה רואיינו חברי קיבוץ שונים, הוצגה דרישתן של המתלוננות לפתוח מחדש את החקירה, והייתה התייחסות גם לסוגיית השתלבותו של עופר, כעבריין מין מורשע, בקהילה סגורה כמו הקיבוץ.

בתחילה עתר עופר למתן צו גורף לאיסור פרסום הכתבה, אך לאחר מכן הבהיר כי הוא אינו מתנגד לפרסום, ובלבד שלא יכללו בכתבה פרטים מזהים שלו או של הקיבוץ בו הוא מתגורר. הנימוק לבקשה הוא הטענה, כי פרסום הכתבה יפגע בעופר ובבני משפחתו ויקשה עליו להשתקם. מנגד, ערוץ 10 עומד על פרסום הכתבה במלואה לרבות הפרטים המזהים.

 
דיון והכרעה

בית המשפט דחה את התביעה וקבע, כי אין מקום למתן צו לאיסור פרסום הכתבה או אפילו לאיסור פרסום פרטים מזהים על עופר, כשהטעם העיקרי לכך נעוץ בעובדה, כי עניין זה כבר זכה לפרסום נרחב בכלי התקשורת, ובהם ערוץ 2 ואתר אינטרנט YNET, ועל כן אין לומר שבפרסום כתבה נוספת יש כדי לפגוע בעופר יותר מאשר הוא כבר נפגע מהפרסומים הקודמים.

יחד עם זאת, העיר בית המשפט, כי סוגיית פרסום פרטים מזהים על עבריין מין שהורשע וסיים לרצות את עונשו הינה סוגיה מורכבת שטרם הוכרעה בישראל. אמנם המרשם של עברייני המין בישראל חסוי, אך בהעדר הוראה מפורשת האוסרת פרסום, ניתן למצוא מספר אתרי אינטרנט פרטיים בהם מפורסים פרטים על עברייני מין משוחררים.

ההכרעה בשאלת פרסום הפרטים מחייבת בחינה של אינטרסים מנוגדים – מחד, עומדים פרטיותו של עבריין המין, פרטיותם של בני משפחתו, וזכותו להשתקם ולהשתלב בחברה, ומאידך, עומדת טובת הציבור הרחב וציבור הקורבנות הפוטנציאליים המבקש להגן על עצמו, וטובת נפגע העבירה, ששובו של עבריין המין לסביבתו, גורמת לו נזק, מצירה את צעדיו, ועלולה להוסיף לו גם פגיעה נפשית חדשה. האיזון בין האינטרסים השונים מורכב ביותר, אך המקרה הנוכחי איננו המקרה המתאים לדון באיזון זה.

סיכום

בית המשפט דחה את בקשתו של עופר כרמי, והתיר לערוץ 10 לפרסם את הכתבה העוסקת בשובו לקיבוץ לאחר שחרורו מהמאסר. בנסיבות העניין, ומאחר וההכרעה במחלוקות מבוססת בעיקר על הטעם המעשי שכתבות אחרות על העניין כבר פורסמו בתקשורת, אין צו להוצאות.

 

ניתן ב- י"ד סיון תשע"ב, 04 ביוני 2012, בהיעדר הצדדים.

 
לאתר קיבוץ יגור

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: