בעל מטע שניזוק מאש שהתפשטה מאתר אשפה שבחזקת מושב רמת מאור, יקבל מהמושב ומהועד המקומי כ-10,000 ₪ פיצויים

בבית משפט לתביעות קטנות ברמלה בפני כב' השופט הישאם אבו שחאדה. ת"ק 52653-12-10 יהודה סעד נ' רמות מאיר מושב עובדים להתיישבות חקלאית שיתופית בע"מ ואח'
הרקע
באוגוסט 2009, התלקחה אש בשטח הסמוך למטע זיתים במושב רמות מאיר, וגרמה נזק ל-30 עצי זית. בעל המטע, יהודה סעד, הגיש תביעה לפיצויים כנגד המושב, מאחר והשטח ממנו הגיעה האש היה בבעלות המושב, וכנגד הועד המקומי, המפעיל אתר פסולת באישור בשטח שממנו התפשטה האש.
המושב העריך את גובה הנזק בכ-1700 שקלים חדשים בלבד, והציע סכום זה ליהודה, אך הלה סירב, מאחר ולטענתו נזקיו עומדים על סכום שבין 11-15 אלף שקלים חדשים. הועד המקומי לא הגיש כתב הגנה, אך טען כי יש למוחקו מכתב התביעה מאחר ואין לו חלק בניהול אדמות המושב.
 
דיון והכרעה
מאחר והועד המקומי לא הגיש כתב הגנה, בית המשפט ראה הן את הועד המקומי והן את המושב כמחזיקים בשטח שממנו התפשטה האש. על פי סעיף 39 לפקודת הנזיקין, כאשר מדובר בנזק שנגרם על ידי אש, נטל ההוכחה להראות שלא הייתה התרשלות עובר למחזיק הנכס שממנו יצאה האש, ולשם כך עליו להראות שהוא נקט אמצעי זהירות כאלה עד שאין להניח כי האש פרצה מחמת התרשלותו. אך בית המשפט מצא, כי לא רק שהמושב והועד המקומי לא עמדו בנטל הראיה, אלא שמתוך בירור העניין עולה שהם לא נערכו כראוי למניעת התפשטותה של האש למטעו של יהודה.
לגבי היקף הנזק, קבע בית המשפט, כי יהודה זכאי לפיצויים בסך כ-10,000 שקלים חדשים, כשסכום זה כולל בתוכו פיצויים על תמותת עץ אחד, הוצאות שיקום ל-29 עצים, אובדן יבול, שכר טרחת שמאי, ואגרת בית משפט.
 
סיכום
בית המשפט מצא כי מושב רמות מאיר והועד המקומי של המושב צריכים לפצות את יהודה סעד בגין הנזקים שנגרמו למטע שלו עקב אש שהתפשטה מאתר פסולת המוחזק בידיהם.
 
ניתן ב- י' חשון תשע"ב, 07 בנובמבר 2011, בהעדר הצדדים.
 
לאתר מושב עובדים רמות מאיר

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: