בקשה לאישור תובענה ייצוגית נגד הועדה המקומית גלבוע בגין גביית היטל השבחה מבלי ליתן פטור על בניית 140 מ"ר הראשונים

בבית משפט המחוזי בנצרת בשבתו כבית-משפט לעניינים מנהליים בפני כב' השופטת אסתר הלמן. ת"מ 108-09 רו"ח מסאד היתאם תאופיק ואח' נ' ועדה מקומית לתכנון ולבניה - הגלבוע
הרקע

שלושה מתושבי המועצה האזורית גלבוע, הגישו בקשה לאישור תובענה מנהלית כתובענה ייצוגית כנגד הועדה המקומית לתכנון ולבניה – הגלבוע, בטענה, כי הועדה גובה מתושבים המבקשים לבנות בתחומה, היטל השבחה מלא, וזאת, למרות הפטור החלקי הקיים בחוק התכנון והבנייה עבור 140 מ"ר ראשונים הנבנים בדירה.

שלושת המבקשים טוענים, כי הועדה גבתה מהם יחדיו היטל השבחה הגבוה בכ-14,000 שקלים חדשים מהסכום שהיא הייתה רשאית לגבות. וכך עשתה במהלך 7 השנים האחרונות לתושבים נוספים המתגוררים בתחום המועצה האזורית גלבוע, או מבקשים לבנות את ביתם בתחומה.

בתגובה, הודיעה הועדה כי כבר בדצמבר 2008, זמן רב בטרם הוגשה הבקשה שלפנינו, היא החלה לגבות את היטל ההשבחה בהתאם לפטור החלקי הקיים בחוק, וזאת, בעקבות פסק דין ח'מאיסי, בו נקבע כי הפטור שבחוק חל גם לגבי בנייה על קרקע שלא נבנתה קודם לכן. ועל כן, בזמן הגשת הבקשה להכיר בתובענה כתובענה ייצוגית, היא כבר לא פעלה באורח שגוי כנטען.

דיון והכרעה

בסעיף 9 לחוק תובענות מנהליות נקבע, כי בית המשפט לא יאשר תובענה ייצוגית בתביעת השבה נגד רשות, אם הרשות הודיע כי תחדל מהגביה שבשלה הוגשה הבקשה, ואם הוכח לבית המשפט שהיא אכן חדלה ממנה.

מאחר והצדדים אינם חולקים שהועדה פועלת ומיישמת את הלכת ח'מאיסי מאז דצמבר 2008, חל סעיף זה, שכן היא חדלה מלגבות את תשלומי היתר זמן רב לפני שהוגשה הבקשה.

בנסיבות אלה, יש לדחות את הבקשה לאישור התביעה כתביעה ייצוגית.

סיכום

בית המשפט דחה את בקשתם של תושבי המועצה האזורית גלבוע לאישור תובענה כנגד הועדה המקומית לתכנון ולבניה – גלבוע, שכן הועדה תיקנה את התנהלותה הרבה בטרם הוגשה הבקשה.

כמו כן, מאחר ולא היה קשר בין הגשת הבקשה לבין תיקון התנהלותה של הועדה, אין מקום לפסוק גמול או שכר טרחה לטובת המבקשים. ולהפך, בית המשפט חייב את המבקשים לשלם הוצאות ושכ"ט עו"ד בסך של 8,000 שקלים חדשים.

 

ניתן ב- כ"ד חשון תשע"ב, 21 בנובמבר 2011, בהיעדר הצדדים.


לאתר מועצה אזורית גלבוע

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: