גננת בקיבוץ ניר דוד טענה כי פוטרה בשל גילה המתקדם ותבעה מהקיבוץ פיצויים

בבית הדין האזורי לעבודה בנצרת בפני כב' השופטת עידית איצקוביץ'. ס"ע 44896-10-10 ציפורה איפרגן נ' קיבוץ ניר דוד
הרקע

ציפורה איפרגן, ילידת 1955, עבדה החל משנת 2008, במשך 23 חודשים, כמטפלת בגנים המופעלים ע"י קיבוץ ניר דוד. בשנת 2010 נמסר לציפורה כי היא תפוטר מעבודתה מחמת "גילה המתקדם" ומחמת "שינויים במערכת החינוך".

ציפורה טוענת, כי החוק אוסר על אפליה מחמת גיל, ולכן היא דורשת פיצוי בסך 50,000 ₪ בגין אפליה פסולה.

מנגד, טוען הקיבוץ, כי הוסכם בין ציפורה לבין מנהלת מערכת החינוך בגני הקיבוץ על סיום עבודתה של ציפורה בגין קשיים אשר התגלו בכל הקשור למערכת יחסים עם העובדות האחרות בצוות, ולכן נרשם במכתב ההודעה על סיום עבודה "שינויים במערכת החינוך". הקיבוץ מדגיש, כי אין כל קשר בין גילה של ציפורה לבין פיטוריה, אלא שציפורה טענה בפני המנהלת כי במידה ויצוין כי היא פוטרה על רקע גיל היא תהיה זכאית לקבל מהמדינה קורסים להסבה מקצועית ולכן היא ביקשה לצרף זאת להודעה על סיום עבודתה.

 

דיון והכרעה

 בית הדין מציין, כי הפסיקה הבהירה בעבר את האפליה הפסולה שהיא רואה בפגיעה בעובדים המבוגרים, ובהתאם לכך, מברר בית הדין, האם פיטוריה של ציפורה היו מחמת גילה המתקדם?

בית הדין מציין, כי אין חולק כי ציפורה ביצעה את עבודתה בצורה טובה ואין התנהגותה סיבה לפיטוריה, ומשכך, מדגיש בית הדין, עובר נטל ההוכחה שציפורה לא פוטרה מחמת גילה לקיבוץ.

בית הדין מציין, כי חלף חודש בין קבלת מכתב הפיטורים המקורי לבין קבלת הנוסח המתוקן, לפיו ציפורה פוטרה לא רק מחמת שינויים במערכת החינוך, אלא אף מחמת גילה המתקדם. לפיכך, מציין בית הדין, אילו גילה המתקדם של ציפורה היה משמעותי לפיטורים זה היה מצוין במכתב הראשון, ולא רק זו, אלא שתמוה לבית הדין מדוע ציפורה לא ביקשה לצרף "מחמת גילה" מיד כשקיבלה את מכתב הפיטורים. לכן, מסיק בית הדין, כי מעשיה של המנהלת היו כדי לעזור לציפורה לקבל קורסים להסבה מקצועית, בהתאם לבקשתה של ציפורה.

בנוסף, ציין בית הדין, כי בהתאם לעדויות ששמע מעובדות הגן, נראה כי אמנם היה כבוד הדדי בינן לבין ציפורה, אך היו ביניהן חילוקי דעות אשר נבעו מחוסר התאמתה של ציפורה לגישה החינוכית בה דוגלת הגננת, שהיא בעלת הסמכות הקובעת. בית הדין מדגיש, כי אמנם קשיחות קשורה לגיל, אך במציאות של עולם העבודה, מדובר בתכונה לא חיובית אשר לא קשורה רק לגיל אלא בעיקר לאופי. כמו כן, מוסיף בית הדין, כי בגן מועסקות עובדות המבוגרות מן ציפורה, מה שמוכיח כי ציפורה פוטרה בגלל חוסר התאמתה לתפקיד ולא בגלל גילה המבוגר.

 
סיכום

בית הדין פוסק, כי ציפורה פוטרה מעבודתה בשל שיקולים ארגוניים ולא מחמת אפליה פסולה בעקבות גילה המתקדם.

בנוסף, בית הדין פסק כי ציפורה תשלם הוצאות משפט בסך 3,000 ₪.

ניתן ב- כ"ו אלול תשע"ב, 13/09/2012

לאתר קיבוץ ניר דוד

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: