האם רשאי הביטוח הלאומי לנכות מדמי האבטלה של חברת קיבוץ בית השיטה מאחר והיא מקבלת מהקיבוץ דמי מחייה?

בבית הדין האזורי לעבודה בנצרת בפני כב' השופטת אורית יעקבס. ב"ל 2078-09 רחל כרמי ואח' נ' ביטוח לאומי ואח'
הרקע
ביוני 2009, חברת קיבוץ בית השיטה, רחל כרמי, הגישה תביעה כנגד ניכוי שערך הביטוח הלאומי בדמי האבטלה להם היא זכאית בשיעור של 10%. וכך, בעוד הביטוח הלאומי טוען, כי דמי המחיה שמקבלת רחל מהקיבוץ הם כמעין הכנסה, טוענת רחל, כי בזמן שקיבלה דמי אבטלה זו הייתה הכנסתה היחידה, מה גם, שבקיבוץ בית השיטה החברים משלמים על כל השירותים, ועל כן גם אם היא קיבלה דמי מחיה, אין זה נכון וצודק לבצע ניכוי מדמי האבטלה להם היא זכאית.
לאחר שהתברר, כי המחלוקת בין הצדדים מסתכמת בעיקר סביב השאלה, האם דמי האבטלה שקיבלה רחל היו הכנסתה היחידה או שמא היא קיבלה במקביל גם הכנסה נוספת מהקיבוץ, הצדדים הגיעו להסכמה, כי רחל תגיש אישור מהקיבוץ שהיא לא קיבלה ממנו הכנסה כלשהי, והביטוח הלאומי ישוב וישקול את הניכוי שעשה. רחל אכן הגישה את המסמכים, אך הביטוח הלאומי לא היה מוכן לחזור בו מעמדתו ולבטל את הניכוי.
 
דיון והכרעה
בשלב כלשהו, המליץ בית הדין לביטוח הלאומי להסכים בתיק ספציפי זה לדרישתה של רחל, בייחוד, לאור העובדה, כי השירותים הניתנים בקיבוץ כרוכים בתשלום, וכל זאת, מבלי שהדבר יהווה תקדים למקרים אחרים, אך הביטוח הלאומי לא קיבל זאת ודחה כל אפשרות של פשרה.
הדיונים נמשכו, עד שבמהלך הדיון שלפנינו, התייאשה רחל מכל ההליך, וביקשה למחוק את תביעתה, לאור תחושתה כי הביטוח הלאומי עשה הכל כדי שלא להביא את עניינה לכדי פיתרון מהיר וצודק. ואכן תביעתה נמחקה.
 
סיכום
חרף העובדה שתביעתה של רחל נמחקת לאור בקשתה, בית הדין החליט לחייב את הביטוח הלאומי בתשלום הוצאות בסך 4,000 שקלים חדשים.
ניתן ב- כ"ג כסלו תשע"א, 30 בנובמבר 2010, במעמד הנוכחים.
לאתר קיבוץ בית השיטה

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: