הבית שהושכר לזוג בקיבוץ בית אורן נשרף לאחר תיקון בלוח החשמל והזוג החליט לתבוע את איש האחזקה של הקיבוץ באופן אישי

בבית משפט השלום בחיפה בפני כב' השופט יעקב וגנר – סגן נשיא. תא"מ 8100-07 ים ואח' נ' זאב
הרקע
לילך ים ושגיא לוי ("לילך ושגיא") הגישו תביעה לפיצוי בגין נזקים שנגרמו להם בשריפה שפרצה בדירה בה התגוררו בקיבוץ בית אורן. בכתב התביעה נטען, כי סמוך למועד בו לילך ושגיא נכנסו לדירה שהשכיר להם הקיבוץ, הם התלוננו על ליקויים בולטים לעין בלוח החשמל. לטענת לילך ושגיא נשלח שבתאי זאב ("הנתבע"), עובד במחלקת האחזקה של הקיבוץ, אל לילך ושגיא על מנת לטפל בבעיה. במועד יותר מאוחר פרצה אש מארון החשמל והחלה להתפשט במהירות, וגרמה נזק כבד למבנה ולתכולה. לילך ושגיא טוענים כי הטיפול שביצע הנתבע בלוח החשמל הוא זה שגרם לשריפה.   
 
דיון והכרעה:
 
מעביד חב למעשי עובדו, כאשר העובד פועל במסגרת עבודתו, ובמיוחד כשהעובד עושה את המעשים תוך שהוא מבצע את התפקידים הרגילים של עבודתו והכרוכים בה.
בין הנתבע, שבתאי זאב, לקיבוץ בית אורן קיימים יחסי מעביד-עובד, והמקרה הנדון התרחש במהלך העבודה, תוך כדי העבודה ועת ביצע הנתבע את תפקידיו הרגילים. בית המשפט קובע כי בנסיבות העניין, גם אם התרשל הנתבע, יש לקבוע כי הקיבוץ הוא נושא באחריות שילוחית לרשלנות עובדו.
סעיף 22 להסכם השכירות קובע כי על השוכר (לילך ושגיא לעניינינו) לבטח את הדירה בביטוח כנגד אש וכן כי תכולת המושכר השייכת לשוכר אינה מבוטחת בביטוח כל שהוא ע"י המשכיר. כמו כן הסעיף קובע כי השוכר מתחייב שלא לבוא בטענות אל המשכיר בגין נזק לתכולה. לאחר השריפה שפרצה ביום 28.4.06 התברר כי לילך ושגיא הפרו את הסכם השכירות ולא ביטחו את תכולת דירתם כנדרש. הואיל ובהתאם להסכם לילך ושגיא מנועים מלתבוע את הקיבוץ הם מנסים כעת "להתחכם" ולתובע את הנתבע אשר הינו עובד במחלקת האחזקה של הקיבוץ. תכליתו של חוזה היא לאפשר לפרטים שונים לכרוך את רצונם יחד באמצעות מתן תוקף משפטי להתחייבויות שנטלו על עצמם. לשונו של החוזה מהווה ראייה בדבר הסכמתם המשותפת של הצדדים, כי השוכרים יהיו אחראים לנזקי אש, שבכל אופן לא הצליחו לילך ושגיא להוכיח כי נגרמו עקב תיקוני הנתבע.
 
סיכום:
בית המשפט דוחה את תביעת לילך ושגיא לפיצוי בגין נזקים שנגרמו לדירה שהשכיר להם הקיבוץ. לא ניתן לייחס לחוזה השכירות פרשנות שאינה עולה בקנה אחד עם לשונו ומטילה אחריות על הקיבוץ. ברור כי משהבינו לילך ושגיא כי אינם יכולים לבוא בדרישות לקיבוץ, ניסו מזלם ותבעו את הנתבע באופן אישי ולכן התביעה נדחית. לילך ושגיא ישלמו לנתבע הוצאות משפט ושכ"ט עו"ד בסך כולל של 5,000 ₪ בצירוף מע"מ.
 
ניתן ב-ט' אדר א' תשע"א, 13.2.2011, בהעדר הצדדים..
 
 לאתר קיבוץ בית אורן

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: