המועצה האזורית באר טוביה לא תשלם דמי שימוש לחבר מושב עזריקם אשר בשטחו נבנה ביוב ללא עדכונו מראש

בבית משפט לתביעות קטנות באשקלון בפני כב' השופט עידו כפכפי. ת"ק 28342-10-11 שמעון אסרף נ' מועצה אזורית באר טוביה
הרקע

בחודש יולי 2011 בוצעו עבודות תשתית ופיתוח במושב עזריקם, הנמצא בשטחה של המועצה האזורית באר טוביה, ובין היתר, הועבר קו ביוב מתחת למשקו של שמעון אסרף ואף הוקמה בשטחו שוחת ביוב.

שמעון טוען, כי קו הביוב העובר בשטחו, הוקם ללא ידיעתו מראש וגורם לו לעוגמת נפש. לטענתו, על המועצה לשלם לו דמי שימוש חודשיים בסך 5000 ₪, או לחילופין, להעתיק את קו הביוב והבריכה משטחו, שהרי לא ניתן לנטוע עצים במשק מחשש שמא יפגעו בצנרת הביוב.

מנגד, טוענת המועצה, כי קמה לה סמכות מכח חוק העזר להעביר קו ביוב בתוך שטח חקלאי וכי לכל היותר, עליה לתקן את הנזק שנגרם כתוצאה מביצוע העבודות ולהשיב את הקרקע למקומה. לטענתה, היא רשאית להעביר קו ביוב דרך כל קרקע או מתחתיה וזאת תוך מתן הודעה מוקדמת לבעל הנכס.

 
דיון והכרעה

ראשית, מציין ביהמ"ש, כי החוק אכן מתיר למועצה להעביר קו ביוב כאמור לעיל, אולם, במקרה דנן, המועצה שלחה לשמעון הודעה בדבר התקנת ביוב רק בשנת 2012, בעוד שהעבודות עצמן בוצעו בשנת 2011. בנוסף, מציין ביהמ"ש, כי החוק לא קובע כי יש לפצות בעל נכס בגין אי מתן הודעה מוקדמת, אלא קובע כי יש לפצות בגין נזק שנגרם כתוצאה מעבודות הביוב, ולכן יש לבדוק האם נגרם לשמעון נזק מהעברת קו הביוב בשטחו. בענין זה, דוחה ביהמ"ש את טענותיו של שמעון, לפיהן לא ניתן לטעת עצים בשטח, וזאת בעקבות תמונות אשר הוצגו במהלך המשפט והראו כי מדובר בשטח לא מעובד.

כמו כן, דוחה ביהמ"ש את טענת שמעון לקבלת דמי שימוש בגין הביוב, ומציין ,כי הביוב נעשה לרווחת התושבים ולא לטובת הנאה אישית של המועצה, ובקשה לקבלת דמי שימוש במקרה זה עשויה להעיד על נסיון לעשיית עושר על גבה של המועצה.

על אף האמור לעיל, מציין ביהמ"ש, כי היות ולא ניתנה לשמעון הודעה מוקדמת בדבר ביצוע העבודות, הוא יפוצה ב- 1000 ₪ ע"י המועצה.


סיכום

ביהמ"ש דוחה את תביעתו של שמעון לקבלת דמי שימוש בעבור העברת קו ביוב בשטחו, אולם ביהמ"ש קובע כי שמעון יפוצה ב- 1000 ₪ מהמועצה היות ולא ניתנה לו הודעה מראש על ביצוע העבודות.

ניתן ב- י"ב חשון תשע"ג, 28 אוקטובר 2012.

לאתר מועצה אזורית באר טוביה

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: