השקעת מושבי הגולן - יונתן, קשת ורמת מגשימים, בחברת עוף טוב ירדה לטמיון

בבית משפט המחוזי בתל אביב בפני כב' השופטת ד"ר מיכל אגמון-גונן. ת"א 21127-05-11 יונתן מושב שיתופי של הפועל המזרחי להתיישבות חקלאית בע"מ ואח' נ' עוף טוב (שאן) בע"מ ואח'
הרקע

המושבים יונתן, קשת ורמת מגשימים חתמו בשנות ה- 80 של האלף הקודם על הסכמים לפיהם, הם ישקיעו סכום כסף מסוים בחברת עוף טוב ובתמורה יקבלו מניות. אולם, בשנת 1999 התברר למושבים כי חרף השקעתם נמנעה עוף טוב מלהקצות להם מניות, ואגודת משקי עמק הירדן, בעלת מניות בעוף טוב, אף טענה כי לא נמצאו רישומים לקבלת כספים מהמושבים.

בעקבות זאת, הגישו המושבים בשנת 2011 תביעה לביהמ"ש, בטענה כי עוף טוב הפרה את ההסכמים שנחתמו עמה והתעשרה על חשבון המושבים. לטענתם, אין לטעון להתיישנות עילת התביעה, שהרי רכישת המניות הינה זכות קניינית אשר תקופת התיישנותה למעלה מ- 7 שנים.

מנגד, טוענת עוף טוב, כי יש לדחות את התביעה מחמת התיישנותה, שהרי התביעה נסמכת על הסכמים שנחתמו בראשית שנות ה- 80, ומדגישה החברה, כי אף אם רק בשנת 1999 התחוור למושבים כי לא יזכו במניות חלה התיישנות, שהרי לכל המאוחר היה ניתן להגיש את התביעה עד שנת 2006.

 
דיון והכרעה

ראשית, מציין ביהמ"ש, כי התיישנות של תביעה חלה ממועד קיום האפשרות הממשית להגשת התביעה, כלומר בהתגבשותם של העובדות המקימות זכות לסעד. בהתאם לכך, מציין ביהמ"ש, כי רק בשנת 1999 התברר למושבים כי עוף טוב נמנעה מלהקצות להם את המניות המגיעות להם על פי ההסכמים, ובשנת 2001 התקבלה תשובת האגודה, לפיה לא נמצא רישום לקבלת כספים מהמושבים.

לפיכך, פוסק ביהמ"ש, כי התביעה התיישנה, שהרי אף אם נאמר כי בשנת 2001 התקבלה תשובתם הסופית של החברה בדבר אי רישום הכספים שהתקבלו, הרי שחלפו להם 7 שנים.

ביהמ"ש מוסיף ומדגיש, כי מניה הינה זכות מעין קניינית אשר חלים עליה דיני ההתיישנות הרגילים של זכויות אשר אינן מקרקעין.

סיכום

ביהמ"ש דוחה את התביעה של המושבים יונתן, קשת ורמות מגשימים, ופוסק, כי חלה התיישנות על הפרת הסכם מכירת מניות למושבים תמורת השקעה כספית בעוף טוב.

ניתן ב- ט"ו תמוז תשע"ב, 05 ביולי 2012, בהעדר הצדדים.

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: