התכתבויות בועד מקומי בוסתן הגליל - הבעת דעה וביקורת או עבירה על איסור לשון הרע?

בית המשפט המחוזי בחיפה בשבתו כבית משפט לערעורים אזרחיים- ע''א 120-08 חנן ברג נ' ישראל בן עזרא

 

עובדות רלוונטיות:

חנן ברג וישראל בן עזרא הינם תושבי וחברי הישוב בוסתן הגליל. חנן ברג, שהיה חבר בועד המקומי של ישוב בוסתן הגליל, שלח לתושבי בוסתן הגליל, מכתב תגובה למכתבו של ישראל בן עזרא, כאשר במכתבו הוא מטיח טענות קשות כנגד ישראל בן עזרא כגון חוסר תרומה לבוסתן הגליל, עיסוק תמידי במלחמות ובסכסוכים, אי שמירה על החוק וכיוצ"ב.

לפנינו ערעור וערעור שכנגד על פסק הדין של בית המשפט השלום בחיפה אשר פסק כי ישראל בן עזרא הינו איש ציבור ובאמירות של חנן ברג יש משום לשון הרע. חנן ברג חויב לשלם לישראל בן עזרא פיצוי בסך 7,000 ₪ בגין הוצאת לשון הרע. בערעור טוען חנן ברג כי ישראל בן עזרא הינו איש ציבור והאמירות נגדו מהוות ביקורת והבעת דעה, וככאלו, אינן מהוות לשון הרע כמשמעותן בחוק. ישראל בן עזרא מנגד טוען כי בית משפט קמא היה צריך לפסוק פיצוי בסכום גבוה יותר

 

כב' השופט ש. שר פסק:

מהראיות עולה כי ישראל בן עזרא הינו "איש ציבור" לאור היותו דמות מוכרת, וכן, היה חבר פעיל בועד המקומי בוסתן הגליל וכיוצ"ב.  פעילותו של "איש ציבור", במישור הפרטי מחייבות התייחסות שונה מאשר פעילותו במישור הציבורי. אולם, לעיתים גם להתנהגותו הפרטית של איש הציבור, ישנה חשיבות ציבורית המצדיקה פרסומים ביקורתיים.

ישראל בן עזרא העמיד עצמו בעין הסערה הציבורית, והעמיד עצמו לביקורת ציבורית מרגע שפרסם בעצמו את מכתב ביקורת נוקב על הוועד המקומי של בוסתן הגליל ועל חבריו. לכן, היה על ישראל בן עזרא להביא בחשבון כי דבריו עשויים לגרור תגובות וביקורות גם כלפיו. אמירותיו של חנן ברג, כי ישראל בן עזרא לא תרם לישוב בוסתן הגליל, וכי הוא עסוק במלחמות וסכסוכים- נופלות להבנת השופט שר בגדר הבעת דעה ואין בה לדעתו משום לשון הרע. גם האמירה של חנן ברג, כי אינו ממליץ על ישראל בן עזרא בענייני שמירה על החוק, אינה מהווה לשון הרע, אלא הערכה ודעה של חנן ברג על ישראל בן עזרא, ואף אין חנן ברג מפנה למעשה מוגדר כלשהו של ישראל בן עזרא, המהווה עבירה על החוק.

לסיכומו של עניין, הערעור של חנן ברג מתקבל והערעור שכנגד של ישראל בן עזרא נדחה. כבוד השופט ש. שר אינו פוסק הוצאות, על מנת שלא להוסיף ריב ומדון בין חנן ברג וישראל בן עזרא, וקובע כי פסק דינו של בית משפט קמא בטל ותשלומים ששולמו בגינו יש להשיב.

ניתן ביום 1.3.2009.

 

לחץ כאן למידע אודות ישוב בוסתן הגליל מתוך אתר ויקיפדיה

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: