משפחת ארן עזבה את קיבוץ מעברות תוך שהצדדים חתמו על הסכם עזיבה שאף קיבל תוקף של פסק דין על ידי בית המשפט. עתה תובעת משפחת ארן לבטל את ההסכם

בבית משפט המחוזי בתל אביב בפני כב' השופט אורי שהם. ת"א 40355-03-10 ארן ואח' נ' קיבוץ מעברות אגודה שיתופית להתיישבות חקלאית
הרקע
בנובמבר 2005 נחתם הסכם בין בני הזוג ארן לבין קיבוץ מעברות המסדיר את הפסקת החברות בקיבוץ של בני הזוג וילדיהם, שהיו קטינים באותו הזמן. בהתאם לאמור בהסכם, הוגשה לבית המשפט בקשה מוסכמת, ובמאי 2007 ניתן להסכם תוקף של פסק דין.
המשפחה הגישה תביעה לביטול פסק הדין וההסכם, בטענה שמדובר בהסכם מקפח הנגוע בהטעיה והפרת חובת גילוי נאות, ואשר נחתם תחת לחץ כפייה. כמו כן נטען, כי יש לבטל את ההסכם, מאחר ונעשו בו ויתורים על רכוש וזכויות של הילדים הקטינים, באופן שחייב לקבל תגובת האפטורופוס הכללי. מנגד, הקיבוץ טען, כי ההסכם היה פרי של מו"מ בו בני המשפחה היו מיוצגים לכל אורכו, ובנוסף ההסכם כבר בוצע במלואו, והקיבוץ שילם את כל מה שהוסכם.
במהלך התביעה, הגיש הקיבוץ את הבקשה שלפנינו, לחיוב המשפחה בהפקדת ערובה על סך 70,000 שקלים חדשים להבטחת הוצאותיו, בטענה כי סיכויי התביעה קלושים, ולאור העובדה שהוצאות המשפט בהליך הביניים שולמו על ידי המשפחה באיחור ניכר, מה שמעלה חשש ממשי שהמשפחה לא תשלם את הוצאות ההליך המרכזי.
 
דיון והכרעה
בית המשפט הבהיר, כי בקשה להפקדת ערובה להבטת הוצאות מקורה בתקנה 519 לתקנות סדר הדין האזרחי המאפשרת לבית המשפט להתנות את המשך התובענה בהפקדת ערבות, אך אמצעי זה לא יופעל כדבר שבשגרה. התקנה נועדה לאזן בין הצורך להבטיח את הוצאות הצד הנתבע ובין הרצון של להטיל מגבלות על המבקש לממש את זכויותיו בבית המשפט.
למעשה בית המשפט משתמש בסמכותו זו בעיקר כאשר: התובע מתגורר בחו"ל, או שהתובע לא נתן מען או נתן מען לא נכון. בית המשפט הוסיף, כי הוא רשאי לבחון את הבקשה גם לאור סיכויי התביעה להצליח, אך דבר זה צריך להיעשות בזהירות מירבית.
במקרה דנן, על אף שהוצאות המשפט בהליך הביניים שולמו על ידי בני המשפחה באיחור ניכר, סבר בית המשפט, כי הם הוכיחו שיוכלו לשאת בתשלום הוצאות המשפט במידה ותדחה תביעתם, וגם לגבי סיכויי התביעה, אין ביכולתו לקבוע, בשלב זה, כי הם קלושים. לאור זאת, קבע בית המשפט, כי אין מקום לקבל את בקשת המושב לחייב את המשפחה בערבות.
 
סיכום
בית המשפט לא מצא כי מדובר בנסיבות חריגות המצדיקות הפקדת ערובה, ודחה את בקשת הקיבוץ. בשל העובדה, כי המשפחה איחרה בתשלום הוצאות המשפט בהליך הביניים, בית המשפט לא נתן צו להוצאות.
 
ניתן ב- י"א חשוון תשע"ב, 08 בנובמבר 2011, בהעדר הצדדים.
 
לאתר קיבוץ מעברות

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: