נתקבלה תביעתו של אבי מרגלית, כלכלן שהועסק כיו"ר על ידי קיבוץ חמדיה, כנגד החברות דלתות חמדיה וקל וחומר גולן

בית המשפט השלום בחיפה בפני כב' השופטת מעיין צור תא"מ (חי') 14889-04-11 מרגלית מ. א. פיתוח עסקי בע"מ נ' דלתות חמדיה בע"מ

הרקע

אבי מרגלית, כלכלן העוסק במתן שירותי ניהול וייעוץ עסקי באמצעות חברת מרגלית מ.א. פיתוח עסקי בע"מ, התמנה ליו"ר של שני מפעלים של קיבוץ חמדיה - דלתות חמדיה וענבל פוליאסטר משוריין.

בשלהי 2007 החלה פעילות למכירת דלתות חמדיה, ולאחר שהצעתו של אהוד סאסי, בעליה של חברת קל וחומר גולן 2001, נמצאה כטובה ביותר, הוחל עימו במשא ומתן, שכלל גם משא ומתן עם בעלי חוב של דלתות חמדיה לוויתור על חלק מן החובות, ומרגלית נתבקש לוותר על סכום של 50,000 שקלים חדשים מהבונוסים אשר הובטחו לו עם סיום והשלמת העסקה והוא הסכים לכך. בספטמבר 2010 הסתיימה עסקת המכר והבעלות בדלתות חמדיה עבר לחברת בת של חברת קל וחומר גולן.

במהלך ניהול המו"מ חתם סאסי על מכתב המופנה אל מרגלית ובו הוא מתחייב לשלם למרגלית 2% על מכירת הנכסים וסך של 215,000 שקלים חדשים, וכן סכום של 15,000 שקלים חדשים +מעמ" כשכר חודשי למשך שנה כיועץ.

עם סיום והשלמת העסקה שילם סאסי למרגלית 6 שיקים ע"ס 41,566 שקלים חדשים, מתוכם 5 נפרעו והאחד לא כובד. בנוסף, שולמו 11 צקים ע"ס 17,400 שקלים חדשים ומתוכם 3 כובדו 3 לא כובדו ו- 6 לא הוצגו לפירעון. מרגלית הגיש תביעות שעניין ביצוע השיקים שנמסרו לו, כשמנגד, טענו החברות הנתבעות מספר טענות הגנה. ראשית, שהסכם הייעוץ בוטל בשל הפרתו על ידי מרגלית. והשניה, כישלון תמורה, שכן לא היה עוד צורך בייעוץ.


דיון והכרעה

לעניין ביטול ההסכם - טענתו של סאסי על הפרה לא הוכחה, ההיפך הוא הנכון, סאסי זנח טענה זו והעלה טענה אחרת כי ביטל את ההסכם לאחר שמרגלית השמיץ אותו בפני הסמנכ"לית. על כן, טענת ההפרה ראויה להידחות הן מהבחינה העובדתית והן מהבחינה המשפטית. מעבר לכך, לא הובאה הסמנכ"לית להוכחת טענת ההשמצה.

לעניין כשלון התמורה - מרגלית טוען כי הייעוץ ניתן לפני סגירת העסקה והתשלום התפרס לאחריה. אף בתצהירו של סאסי הוא מודה, כי עם השלמת העסקה לא היה עוד צורך בשירותיו של מרגלית והחברה נאותה להעסיקו בשכר למשך שנה. אף תשלום השיקים מראש, בלא הסכם מסודר על זמן ייעוץ וכד' מעלה את המסקנה, כי החברה שכרה את מרגלית כריטיינר לייעוץ לפי הצורך וכי אף עצם התשלום מוכיח זאת. אף סאסי מודה כי לא נזקק לייעוץ ב 3 החודשים הראשונים ושילם תמורתם וכי אף היה ממשיך להעסיקו אילולא הדברים שנאמרו לסמנכ"לית ומיוחסים למרגלית.  

לעניין קיזוז הסכום בסך של 50,000 שקלים חדשים -  אף מרגלית מודה כי הסכום יקוזז, אך לא מסכום זה אלא מסכום בונוס נוסף שסאסי הבטיח לו. טענה זו אף מוכחת במכתב שהפקיד סאסי בידו של מרגלית כי הוא מקזז לו את סכום ה 50,000 שקלים חדשים מסך בונוס נוסף שהחליט להעניק לו.

 

סיכום

טענות הנתבעים נדחו בזו אחר זו, ומשכך, מתקבלות 3 התביעות וההליכים יימשכו בהוצאה לפועל.  כמו כן, הנתבעות תשלמנה לתובעת הוצאות משפט בסך 6,000 שקלים חדשים והחזר אגרה.

 

ניתן ב- ה' בניסן התשע"ב, 28 במרץ 2012

 

לערך קיבוץ חמדיה בויקיפדיה

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: