קיבוץ איילון לא ימנע מקטין השתתפות במסיבת חנוכה

בבית משפט השלום בעכו בפני כב' השופט וויליאם חאמד. ת"א 17276-12-12 פלוני נ' קיבוץ איילון
הרקע

קיבוץ איילון איחד באחד מגניו הן תלמידים הלומדים במסגרת חינוך חובה והן תלמידים הלומדים במסגרת חינוך פרטי. במסגרת איחוד זה ניתנים לכל ילד שירותים המושפעים מהמסגרת בה הוא רשום. 

אמו של קטין, יליד שנת 2007, תובעת כי ביהמ"ש יורה לקיבוץ איילון להימנע מכל מעשה המונע מבנה, אשר נרשם במסגרת חוק חינוך חובה, להשתתף במסיבת חנוכה של הגן.

לטענת הגן, הילד אינו שייך למסגרת החינוך הפרטית, ומאחר והמסיבה נערכת בימי חג החנוכה, אשר בהם הילד אינו רשאי לקחת חלק, אין חובה לשתפו במסיבה.

מנגד, טוענת האם, כי מסיבת חנוכה הינה חלק מתכנית הלימודים, ולכן אין שום סיבה כי בנה לא יקח בה חלק.


דיון והכרעה

ראשית, מציין ביהמ"ש, כי היות וכל ילדי הגן והצוות האחראי עליהם לוקח חלק במסיבה זו, המתקיימת לרגל חג החנוכה, הרי שלא מדובר באירוע בעל מאפיינים של פעילות נוספת אשר מחוץ למסגרת חינוך חובה, כדוגמת חוג פרטי. בנוסף, מציין ביהמ"ש, כי מסיבת חנוכה מוזכרת בחוזר מנכ"ל משרד החינוך כאחת מהמסיבות אשר מותר לקיים ולגבות כסף בעבורה, ואם כן מדובר בפעילות חינוכית אשר הקיבוץ מחויב לקיים עבור כל ילדי הגן.

בנוסף, קובע ביהמ"ש, כי ראוי כי אירועים לרגל חגים או לרגל סיום שנת הלימודים יתקיימו בהשתתפות כל ילדי הגן, ללא כל אבחנה בין אלה ששילמו לחינוך פרטי לאלו שלא עשו כן. ביהמ"ש מדגיש, כי הרחקת ילד מאירוע זה תביא עליו נידוי ובושה אשר תפגע בערכי היסוד של שוויון וכבוד האדם.

לבסוף, פוסק ביהמ"ש, כי אין בהחלטתו המחייבת את השתתפות הילד במסיבת חנוכה כדי להקנות לילד זכות להשתתף בכל פעילות עתידית נוספת הממומנת באופן פרטי, אלא יש לבחון כל ארוע לפי מאפייניו.

 
סיכום

ביהמ"ש מקבל את עתירתה של האם, ופוסק כי אסור לקיבוץ למנוע את השתתפותו של הילד במסיבת החנוכה.

ניתן ב- כ"ז כסלו התשע"ג, 11 דצמבר 2012.

לאתר קיבוץ איילון

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: