קיבוץ גבים ביקש להצעיר את אוכלוסיית הקיבוץ, לכן התחיל לקלוט תושבים כשוכרי דירות עם ילדים. מה דינו של תושב, ששכר דירה בקיבוץ, אך בינתיים מסרב לשלוח את בנו לתינוקיית הקיבוץ?

בית משפט לתביעות קטנות באשקלון. בפני כב' השופט בדימוס עמירם דננברג. ת"ק 24898-09-10 גלעד מרק נ' קיבוץ גבים

גרסת גלעד מרק: מרק ביקש לשכור דירה בקיבוץ גבים לשנה. הוא הגיע לקיבוץ עם אשתו ו2 ילדים. בחוזה אומנם היה כתוב שהחוזה הינו תקף ל 12 חודש, אך עם זאת התאריכים שהופיעו בחוזה הינם  מ-1.3.10 עד 31.7.10. נאמר למרק כי הרישום הוא רק פורמאלי, וב-1.8.2010 יאריכו לו את החוזה ל 12 חודש. היות ובחודש יוני כל המשפחה נסעה לחו"ל, הודיע מרק לקיבוץ כי התינוק יכנס לתינוקיה רק ב 1.9.10, למרות שהתקשרו אליו מהתינוקייה ואמרו שיש מקום ושיכניסו את הילד לתינוקיה כי נעשו סידורים לקלוט את הילד. כחודש לפני ה-31.7.10 הודיעו נציגי הקיבוץ למרק כי החוזה לא יוארך וכי הוא צריך לעזוב את הקיבוץ מכיוון שלא הכניס את ילדו לתינוקיה. בעקבות זאת טוען מרק כי נגרמו לו נזקים רבים.

 

גירסת קיבוץ: קיבוץ גבים הינו קיבוץ העובר הליך של הזדקנות ולכן הוא מעוניין לקלוט תושבים צעירים עם ילדים. התושבים המצטרפים מחויבים להשתלב במערכת החינוך של הקיבוץ, בין אם זה תינוקיה, ביה"ס או גן. כאשר נוצר הקשר הראשון בין מרק והקיבוץ, הודיעו נציגי הקיבוץ כי בכל מקרה החוזה יהיה רק עד 31.7.10, וזאת מכיוון שזו תקופה שבהם מסתיימות שכיריות ומתחילות חדשות. ורק אז יודיעו למרק אם יאריכו לו את החוזה. כמו כן חזרו נציגי הקיבוץ ואמרו למרק שהילדים צריכים להשתלב במערכת החינוך, בעוד שהבוגר לא יוכל להשתלב אלא בחודש ספטמבר, על  התינוק להשתלב מיד בתינוקיה ואף נעשו סידורים בתינוקיה לקלוט את הילד, אך הילד לא הגיע לתינוקיה. בחודש יוני נסעו מרק ומשפחתו לחו"ל לחודש.  היות ומרק לא הסכים לשלב את בנו בתינוקייה, הקיבוץ ראה בהתנהגותו כהפרת ההסכם והקיבוץ התרשם שאין מרק מתאים להם חברתית. ולכן הוחלט  שלא להאריך את החוזה למשך תקופה נוספת- מעבר ל-31.7.10.

 

בימ"ש: גרסת מרק וגרסת הקיבוץ הינן  2 גרסאות הסותרות זו את זו ואינן מתיישבות זו עם זו. ואי אפשר להעדיף גרסה אחת על השנייה. על פי הכלל המוציא מחברו עליו הראייה, היה על מרק כתובע, להוכיח שמאזן ההסתברות נוטה כדי 51% ויותר לטובת גרסתו. אך מרק לא הצליח להוכיח כי מאזן ההסתברות נוטה כדי 51%  ויותר לטובת גרסתו. לכן מרק לא הרים את נטל הראייה המוטל על שכמו ולא הוכיח את תביעתו כמידת ההוכחה הדרושה.

 

לכן לסיכומו של דבר, דין התביעה להדחות.

לאתר הבית של קיבוץ גבים.

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: