תביעתם של משכירי מחסן במושב גבעת יערים נתקבלה בחלקה – השוכר ישלם עבור הנזקים שגרם ובעבור פגיעה בשמם הטוב של המשכירים

בבית משפט השלום בירושלים בפני כב' השופטת אנה שניידר (י-ם) 9045/09 ת"א (י-ם )9045-09 כלף שאלתיאל וכלף אסתר נ' יוסף עזרא
הרקע

משפ' כלף, בעלי נחלה במושב גבעת יערים, השכירו ליוסף עזרא מחסן בגודל של 120 מ"ר מתוך סך הכל 400 מ"ר מחסנים. דמי השכירות בסך של 1,200 שקלים חדשים סוכמו בע"פ ללא הסכם כתוב.

בחודש אוגוסט 2004, ביקשו כלף מיוסף בע"פ לפנות את המחסנים, ומשלא עשה זאת פנו אליו בשנית בינואר 2006 בהודעת פינוי בכתב.

בעקבות סירובו של יוסף לפנות את המושכר, הגישו כלף תביעת פינוי לבית המשפט. במרץ 2009 ניתן פסק דין, בו הורה בית המשפט ליוסף לפנות את המושכר בתוך חודשיים, ויוסף אכן פינה את המושכר.

עתה מגישים כלף תביעה לפיצוי בגין דמי שכירות ראויים, פרסום לשון הרע, מיסי ארנונה אשר לא שולמו, וכן בעבור נזקים שנגרמו, לטענתם, למושכר, כגון ציורי גראפיטי על הדלת והקירות ונזק לשער החצר.

יוסף, המכחיש כי גרם לנזקים למושכר וטוען כי דמי השכירות ששילם היו ראויים, הגיש תביעה שכנגד, בה תבע הפרש דמי השכירות ששולמו, שכן, לטענתו, הוא חויב בארנונה לפי שטח של 120 מ"ר, על אף שהארנונה לגבי המחסן מחושבת לפי 94 מ"ר בלבד, וכן תבע פיצויים בגין לשון הרע ובגין תלונה במשטרה שהגישו כנגדו כלף.

דיון והכרעה

אין מחלוקת כי דמי השכירות שנקבעו הם 1,200 שקלים חדשים, ועל פי חוק השכירות כאשר אין תאריך גמר לחוזה שכירות הרי ההסכם ייגמר עם מתן הודעה של צד למשנהו על סיום ההסכם. משכך, ומהעובדה שהתובעים הגישו תביעתם לפינוי רק בנובמבר 2008, ועד אז ישבו בחיבוק ולא פעלו לפינויו של יוסף, אף אם אכן היו דמי השכירות הראויים גבוהים יותר הרי כל עוד שלא פעלו לפנות את יוסף הרי אין לפסוק דמי שימוש ראויים מעבר למוסכם בין הצדדים. על כן, ישלם הנתבע את הסך של 6,000 שקלים חדשים לחמשת החודשים בהן לא שולמו דמי השכירות.

לעניין גודל המחסן והתביעה להחזר תשלומים, משלא מדד יוסף את המחסן עם כניסתו בתחילת השכירות ואף השמאי מטעמו לא טרח למדוד את גודל המחסן אין לו להלין אלא על עצמו, וגודל המחסן הינו כפי שטוען המשכיר 120 מ"ר ואין נפקא מינה לעניין חיוב הארנונה.

לעניין הנזקים, משהודה יוסף במהלך חקירתו, כי ביצע את המעשים המיוחסים, לו הרי שעליו לשלם את דמי נזקם ובנוסף נקבע לו סכום של 10,000 שקלים חדשים בעבור הוצאת שם רע.   

סיכום

התביעה שכנגד נדחית על פניה והתביעה העיקרית מתקבלת בחלקה, כך שיוסף ישלם סך של 10,000 שקלים חדשים בגין פגיעה בשמם של התובעים, 6,000 שקלים חדשים בגין דמי שכירות בעבור 5 חודשים אשר לא שולמו, וכן 500 שקלים חדשים עבור תיקון השער.

ניתן ב- כ"ה באייר תשע"ב, 17 במאי 2012, בהעדר הצדדים.
 
לאתר מושב גבעת יערים

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: