תושבי קיבוץ בית השיטה יישלמו לשכניהם בשכונת ההרחבה מחצית מעלויות הקמת הקיר המשותף בין המגרשים

בבית משפט לתביעות קטנות בבית שאן בפני כב' השופטת אינעאם דחלה-שרקאוי. ת"ק 14503-05-11 בועז ויטמן ואח' נ' מירי גולן ואח'
הרקע

באוקטובר 2007, בנו בועז ולירון ויטמן, תושבי קיבוץ בית השיטה, קירות תמך סביב מגרשם, כאשר הקיר בחזית הדרומית חוצץ למגרשם של מירי ועופר גולן, ובתחילת 2009, עת החלו בני הזוג גולן לבנות את דירתם, פנו אליהם בני הזוג ויטמן בבקשה לקבלת החזר כספי בחגין חלקם בבניית הקיר המשותף.

מאחר שהצדדים לא הגיעו להסכמה, הגישו בני הזוג ויטמן תביעה לבית המשפט במטרה לחייב את בני הזוג גולן, בתשלום של 31,900 שקלים חדשים, בגין חלקם היחסי בהוצאות בניית חומה.

עיקר מחלוקתם של הצדדים נסובה סביב העובדה, שמגרשם של בני הזוג ויטמן נמצא במפלס נמוך יותר ממגרשם של בני הזוג גולן, כך שבני הזוג גולן הסכימו לשלם בגין מחצית מעלויות הקמת הקיר המשותף, בגובה של 60 ס"מ בלבד.

מחד, בני הזוג ויטמן טענו, כי תוכנית התב"ע והנחיות התכנון של הועדה המקומית, מגדירים כי כלל המגרשים בשורה הרלוונטית מחולקים לשני מפלסים באותם גבהים, ובהתאם לתקנון התב"ע, במידה וקיים הפרש בין המגרש לקרקע הטבעית, ייבנה קיר תמך, שנבנה, כאמור, על ידם.

מנגד, בני הזוג גולן טענו, כי בני הזוג ויטמן הכירו את התב"ע עוד בטרם רכשו את המגרש שבבעלותם, וידעו כי מאחר ומגרשם נמצא במפלס נמוך, יהיה עליהם לבנות את חשבונם קירות תומכים. עוד הם הוסיפו, כי על ידי הפיכת מגרשם למגרש בן שני מפלסים, יצרו בני הזוג ויטמן, על דעת עצמם ולצרכיהם, מצב שעל פיו נבנה קיר תומך גבוה, דבר אשר גרם לעלויות גבוהות.

 
דיון והכרעה

בסעיף 21 חוק המקרקעין נקבע, כי במקרה שבו הקים אדם על מקרקעין של חברו מבנה מבלי שהיה זכאי לכך על פי דין או על פי הסכם, רשאי החבר לדרוש סילוק המבנה או להשאירו על הקרקע ולשלם למקים את שווי ההשקעה. ומכאן יש ללמוד בק"ו, כי עם הקמת המבנה על מקרקעין משותפים, תחול חובה על בעל המקרקעין להשתתף במחצית ההשקעה. כמו כן, בסעיף 49 לחוק המקרקעין נקבע, כי גדרות הנמצאים במיצר של מקרקעין שכנים יתוחזקו על ידי שני הבעלים. ובית המשפט למד מכאן גם על השתתפות בעלויות ההקמה.

כאמור, המחלוקת בין הצדדים אינה נוגעת לעצם חובת ההשתתפותם של בני הזוג גולן בעלויות הקמת הקיר, כי אם בגובה עלויות עליות אלה, ולאור האמור בחוק המקרקעין, ככל שבחרו בני הזוג גולן לקיים את הקיר, מוטלת עליהם החובה להשתתף בעלויות הקמתו, ללא הבדל אם קיר זה נבנה בהפרש גבהים אם לאו.

לגבי עליות בניית הקיר, בית המשפט מצא כי טענות בני הזוג ויטמן הוכחו כדבעי ולא נסתרו, כך שעלות בניית הקיר המשותף עומדת על כ-55,000 שקלים חדשים. וממילא, על בני הזוג גולן לשלם כ-27,500 שקלים חדשים.

 
סיכום

תביעתם של בני הזוג ויטמן נתקבלה, ובני הזוג גולן ישלמו להם מחצית מעלות בנייתו של הקיר המשותף, בסך כ-27,500 שקלים חדשים, בתוספת אגרה והוצאות משפט בסך 1,800 שקלים חדשים.

 

ניתן ב- י"ח חשון תשע"ב, 15 בנובמבר 2011, בהעדר הצדדים.


לאתר קיבוץ בית השיטה

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: