1,500 ש''ח קנס נפסקו לתושב קיבוץ עין החורש שלא התייצב לשמירה!

בבית משפט השלום בנתניה עמק 60276/08- מדינת ישראל נ' תמיר דניאל

 

העובדות הרלוונטיות:

ביום 30/4/07 הודיעה רשות השמירה בקיבוץ עין החורש לתמיר דניאל, תושב הקיבוץ כי, חלה חובת שמירה על כל הגברים בקיבוץ עין החורש, בין השעות 2:00 ל-5:30 בבוקר.

ביום 1/10/07 התייצב תמיר דניאל לשמירה בהתאם לשיבוצו במשמרות, אך עזב את עמדת השמירה טרם סיום משמרתו. מספר חודשים לאחר מכן, זומן בשנית תמיר דניאל למשמרת שמירה נוספת. אולם, למשמרת זו כלל לא הופיע. זימונו לצאת לשמירה נעשה כדין בהתאם לחוק הרשויות המקומיות (הסדרת השמירה).

טענות מדינת ישראל:

מדי חודש וחצי מתפרסמים מועדי השמירה לחודש וחצי הקרובים על גבי לוחות המודעות בקיבוץ עין החורש, על הלוח האלקטרוני שנמצא בקיבוץ וכן בתאי הדואר של חייבי השמירה. כמו כן, תמיר דניאל, קיבל תזכורת כשבועיים לפני מועד השמירה, ככל חייב בשמירה בקיבוץ עין החורש, בתא הדואר שלו בקיבוץ אודות מועד השמירה אליה שובץ.

תמיר דניאל התייצב לשמירה, בעקבות זימון שקיבל. אולם, על פי ביקורת שנערכה במקום נמצא כי, תמיר דניאל עזב את עמדת השמירה בין השעה 4:30 לשעה 5:15 לפנות בוקר, כשהוא משאיר את עמדת השמירה, שהיא שער הקיבוץ, פתוחה ופרוצה ובה ציוד בעל ערך רב. באותו יום קיבל תמיר דניאל מכתב אזהרה. תמיר דניאל, לא התקשר ולא הסביר את פשר אי התייצבותו לשמירה השנייה אליה שובץ, זאת למרות שניתנה לו הזדמנות במסמכים שהועברו אליו ידנית.

יש להטיל קנס על תמיר דניאל ולחייבו לחתום על התחייבות כספית שלא לבצע עבירה נוספת למשך 3 שנים.

טענות תמיר דניאל:

תמיר דניאל קיבל זימון להתייצב לשמירה ביום 1/10/07. יום לפני מועד השמירה, יצר קשר טלפוני עם האחראי על השמירה וביקש לדעת את הנהלים. נאמר לתמיר דניאל כי עליו להתייצב בשעה 2:00 לפנות בוקר לשמירה וכי השומר, אותו מחליף, כבר יעביר לו את הנהלים. השומר במקום רשם לו מספר הטלפון שלו על נייר עיתון למקרה שיהיו בעיות, ואמר לו כי ברגע שמסתיימת המשמרת שלו, עליו לסגור את שער הקיבוץ ולסגור את דלת ביתן השמירה. עזיבת השמירה טרם הזמן נבעה מחוסר ידע לגבי הנהלים. אולם כשעזב, נעל את ביתן השמירה ולא הפקיר ציוד רב ערך.

למשמרת השמירה השנייה, תמיר דניאל לא קיבל זימון להתייצב ולא נמסרה לו הודעה בעל פה אודות השמירה. את ההודעה שהשאירו לו בתיבת הדואר- קיבלה זוגתו דאז ולא העבירה את ההודעה לידיו, ותמיר דניאל כלל לא היה מודע לקיומה.

תמיר דניאל הוא אדם אחראי, ובמשך 4 השנים שבהם התגורר, קודם לכן, בקיבוץ מעוז חיים, התייצב לכל השמירות וביצע אותן כפי שהוסבר לו. תמיר דניאל סובל מבעיות רפואיות ויכול היה לקבל פטור מהשמירות לו רצה, אך לא עשה זאת. לכן, יש להקל על עונשו ככל שניתן. בקביעת העונש, יש להתחשב בכך שתמיר דניאל שרוי במצב כלכלי קשה.

כבוד השופטת אביבה טלמור פסקה:

העבירות שעבר תמיר דניאל הן עבירות חמורות. תמיר דניאל מנסה למזער את אחריותו לעבירות המיוחסות לו, ואף הודה כי לא ייחס חשיבות לעזיבת השמירה 3 דקות טרם זמן סיומה. באשר לשמירה אליה לא הופיע כלל, הרי שנמסרה לו הודעה כדין באמצעות בת זוגו דאז, ועל כן לא תעמוד לו טענת ההגנה כי לא קיבל לידיו את הזימון.

לסיכומו של עניין, עדות עדי קיבוץ עין החורש עדיפים על פני עדותו של תמיר דניאל. תמיר דניאל מורשע ונקנס בסך של 1,500 ₪, שישולמו ב-5 תשלומים שווים, או 60 ימי מאסר תמורתו, תוך התחשבות במצבו הכלכלי הקשה.

בנוסף, תמיר דניאל יחתום על התחייבות בסך של 5,000 ₪ להימנע מלעבור  אותה עבירה במשך 3 שנים.

ניתן ביום 5/3/2009

לדף הבית של קיבוץ עין החורש

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: