אהרון גוש , לאחר שחרורו מהצבא, עבד ב"אגם חי" בקיבוץ יראון. הן בטיפול במשק חי והן במתן שירותים לתיירים. האם אהרון גוש זכאי למענק עבודה מועדפת?

בית הדין האזורי לעבודה בנצרת. בפני כב' השופטת עידית איצקוביץ ב"ל 1635-10 אהרון גוש נ' המוסד לבטוח לאומי
אהרון גוש הינו חייל משוחרר. לאחר שהשתחרר משירות סדיר בצה"ל, הוא עבד ב"אגם חי" בקיבוץ יראון החל מיום 7.4.09 ועד ליום 31.10.09, תקופה המזכה במענק לחייל משוחרר שעבד בעבודה נדרשת/מועדפת לחוק הביטוח הלאומי. המוסד לביטוח הלאומי דחה את התביעה בטענה, כי גוש לא עבד שישה חודשים לפחות בסוג העבודה/מקום עבודה אשר הוכרו כ"עבודה נדרשת", בחוק הביטוח הלאומי.
המחלוקת היא באשר למהות העבודה שביצע גוש, והאם מדובר ב"עבודה מועדפת" המזכה במענק.
מענק לעבודה מועדפת ניתן מכוחו של סעיף 174(ב) לחוק הביטוח הלאומי ובתנאי כי התקיימו בו שני תנאים מצטברים: הוא זכאי לדמי אבטלה ולשכת שרות התעסוקה לא הציעה לו עבודה מתאימה. הוא עבד שישה חודשים לפחות, מתוך שנתיים מיום שחרורו משירות סדיר בעבודה מועדפת שהציעה לו לשכת התעסוקה. הגדרה של עבודה מועדפת, בהתאם לרשימה של סוגי עבודה ומקצועות שהעבודה בהם תענה להגדרה כעבודה מועדפת, באשר לענייננו, קובעת: באתרי גידולים חקלאיים ובתי אריזה: עבודה בלתי מקצועית, לרבות עבודת ניקיון ולמעט עבודה פקידותית; באשר לפרשנות של הגדרת עבודה כמזכה לקבלת מענק, יש לבחון את תכלית הענקת המענק: הפניית חיילים משוחררים לעבוד בסוגי עבודות, בלתי מקצועיות בעיקר, בשל נחיצותם למשק המדינה וכלכלתה, במקומות עבודה ובענפי עבודה הסובלים ממחסור כרוני בעובדים. בהתחשב בתכלית זו, נפסק כי "בחינת העבודה המועדפת או הנדרשת חייבת להיעשות לא רק בהתחשב בטיב העבודה, אלא גם בהתחשב בטיבו של מקום העבודה, שהרי אין טעם לזכות במענק את החייל המשוחרר העובד אומנם בעבודה מועדפת או נדרשת אך זאת בענף ובמקום עבודה לגביהם לא מתקיימת תכלית החוק".
אהרון גוש עבד בטיפול בבעלי חיים החל מ-7.4.09 ועד ל-31.10.09. תפקידו כלל בין היתר: האכלה יום יומית של יונקים (עיזים כבשים, איילים, למות ועוד) ועופות (ברווזים, תוכים תרנגולות וכו'). איסוף ביצים וטיפול במדגרה. נקיון יום יומי של כלובים ומכלאות. טיפול וטרינרי – מתן תרופות, ויטמינים, זריקות, ריסוס נגד טפילים, טילוף וכו'. טיפול בסוסי פוני – הברשה, נקיון פרסות וכו'. בנוסף לכל אלה, יש מטלות יומיות רבות הקשורות לבעלי חיים, כגון, העברת חציר ותערובת, העברת בע"ח בין מכלאות, הוצאת סוסים וחמורים למרעה ועוד". ב"אגם חי" קיים גן חי, המיועד לביקור של ילדי הקיבוץ ומבקרי חוץ, וכן, קיימים חדרי אירוח, אשר פעילים בעיקר בסופי שבוע ובחגים. לכן, מידי פעם, כאשר היו הרבה תיירים, גוש אף נתן שירותים לתיירים. עבודת קהל או סידור של המקום או החדרים. כלומר מהות עיסוקו של גוש היה גידול בעלי חיים ושירות לאורחי החדרים. באמצע השבוע מועסקים העובדים בטיפול בבעלי החיים ובעבודות תחזוקה של המקום ובסופי שבוע, עת מגיעים מבקרים, מוסיפים השגחה על בעלי חיים ופינת ליטוף, שמירה על המקום וסירות פדלים.
על מנת להגיע למסקנה האם עבודת גוש היא בגדר "עבודה מועדפת" המזכה במענק, יש לבחון את העיקר מול התפל, כאשר במידה שהתוצאה תהיה זהה או לא ברורה, הספק יפורש לטובת המבוטח. מנהל האתר, שהינו עד ניטרלי, הגדיר את העבודה עם בעלי חיים כ-50% מכלל העבודות שביצע גוש, ובהעדר תיירים, אף באחוז גבוה יותר. בנסיבות אלה, שלא נסתרו על ידי המוסד לביטוח לאומי, קבע בית הדין כי יש לראות בעבודת גוש ב"אגם חי" כעבודה מועדפת המזכה במענק בהתאם לחוק הביטוח הלאומי (עבודות גידול בעלי חיים - עבודה, חקלאות).
לכן מתקבלת תביעתו של גוש למענק לחייל משוחרר שעבד בעבודה מועדפת/נדרשת.
 
ניתן היום טו באדר ב' תשע"א (21 במרץ 2011) בהעדר הצדדים.                
לאתר המוסד לביטוח לאומי

         

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: