אם ובתה אשר השקיעו כספים ומאמצים רבים לבניית ביתן בקיבוץ משמרות אך בסופו של יום לא נתקבלו לחברות בקיבוץ – יפוצו ב-130,000 ₪

בבית המשפט המחוזי בחיפה בפני כב' השופטת שושנה שטמר. ת"א 31705-11-10 שרי גונן ואח' נ' קיבוץ משמרות - מזכירות
הרקע

שרי גונן, ביקשה לבנות את ביתה בשכונת בנים בקיבוץ משמרות, ולשם כך חתמה על הצטרפות לקבוצת בניה, הפקידה 30,000 ₪ והגרילה מגרש. בנוסף, אמא של שרי, רחל, מכרה את ביתה במימוש מהיר, במחיר פחות בהרבה משוויו, על מנת להקציב את הכספים שיתקבלו לבניה, והשתיים אף שילמו מס רכישה, מקדמה, מס שבח, היטלים ואגרות, ותשלום נוסף לקיבוץ על סך כ-825,000 ₪.

אך באוקטובר 2010 דחתה האסיפה הכללית של הקיבוץ את מועמדותן של השתיים, והקיבוץ ביטל את התקשרותו איתן.

עקב כך הגישו שרי ורחל תביעה כנגד הקיבוץ, ובו טענו, כי על הקיבוץ היה לקיים קודם את הליך ההצבעה על חברותן ולא ליצור מצב שבו הן נדרשות להשקיע כספים מרובים, ואף הוסיפו, כי התנהלות שכזו היא רשלנית וחסרת תום לב. מנגד, טען הקיבוץ, כי ההתקשרות הייתה כפופה לקבלתן של רחל ושרי כחברות הקיבוץ, ותנאי זה היה ידוע להן.

 
דיון והכרעה

בית המשפט ציין, כי במסגרת ההתדיינות הסכימו הצדדים, כי רחל ושרי ירכש מגרש חדש, במקום זה שיועד להן, במסגרת שלב ב' להרחבה בקיבוץ, וכי אם שוב תדחה חברותן, הן יוכלו לחדש את התובענה. ומשחזרו חברי הקיבוץ ודחו את מועמדותן, הוחזרה התובענה להמשך דיון.

בסופו של דבר, הסמיכו הצדדים את בית המשפט לפסוק במחלוקות ביניהם בתיק זה על דרך הפשרה, פיצויים בסכום שלא ייפחת מ-80,000 ₪ ולא יעלה על 200,000 ₪, ולאחר שהוא שקל את שלל הטיעונים, חייב בית המשפט את הקיבוץ לשלם 130,000 ₪.

 
סיכום

בית המשפט חייב את קיבוץ משמרות, בפסק דין שניתן על דרך הפשרה, לשלם לשרי ורחל גונן 130,000 ₪, וזאת לאור התנהלותו בהליך קבלתן לחברות. בנוסף, חויב הקיבוץ לשלם לרחל ושרי 13,000 ₪ הוצאות ושכ"ט עו"ד.

 
ניתן ב- ו' חשון תשע"ג, 22 באוקטובר 2012, בהעדר הצדדים.
 
לאתר קיבוץ משמרות

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: