אם נופל עץ על רכב וגורם לו נזק, מי אחראי לכך?

בית משפט השלום בבאר שבע

תאד"מ 12399-10-21 הפניקס חברה לביטוח בע"מ נ' עיריית באר שבע

 

תמצית:

הפניקס חברה לביטוח בע"מ (להלן: "החברה") שילמה למבוטחה תגמול ביטוח לאחר שנפל על רכבו ענף מעץ. החברה טוענת שעיריית באר שבע אחראית לקריסת הענף וכך גם לנזק אשר נגרם לרכב, מצדה העירייה מכחישה את האחריות שיש לה בדבר ומפנה את האשמה על קבלני הגינון אשר העסיקה.

 

רקע:

בתאריך ה12.3.2020 יצא חן, בעל הרכב, מביתו, בכדי להגיע למקום עבודתו וראה כי ענף נפל על רכבו וגרם לו נזק. העץ אשר התמוטט על רכבו נמצא בשטחה המוניציפלי של עיריית באר שבע.

 

טענות הצדדים:

חברת הביטוח טוענת כי האחריות על הענף שנפל והנזק אשר נגרם לרכב נופלת על העירייה וכי היא התרשלה בתחזוקת העצים אשר נמצאים בתחומה.

מנגד העיריה טוענת כי אינה אחראית לנפילת העץ על הרכב ולנזק שנגרם וטוענת כי האחראים לנפילת העץ הינם קבלני הגינון אשר מועסקים על ידה כיוון שהם אחראים על תחזוקת העצים. העיריה טוענת כי עשתה את מיטב יכולתה כדי שהאירוע לא יתרחש. בנוסף לכך טענה העירייה כי האירוע הינו תוצאה של מזג אוויר חריג וקיצוני אשר לא היה ניתן לצפות .

 

דיון והכרעה:

לעירייה שליטה על העצים המצויים בשטחים ציבוריים בשטחה, ואין מחלוקת על כך כי עץ יכול להיות "דבר מסוכן" ולכן על העירייה להוכיח כי היא עשתה את המרב בשביל למנוע את הנזק אשר נגרם. העיריה טענה כי ביצעה פעולות רבות בכדי לוודא כי העצים באזור מתוחזקים כהלכה אך לא הציגה להוכחת טענות אלו, ראיות מספקות. העירייה הביאה עד אחד מטעמה אשר כיום מכהן כראש אגף הגינון בעירייה אך העד נכנס לתפקידו ארבעה חודשים לאחר שהתרחש האירוע בו עסקינן ולפני כן הוא שימש כמפקח גינון בשכונה אחרת והודה כי הוא אינו מודע לפעולות אשר ביצעו בשכונה שבה אירעה התאונה ולא הצליח להוכיח כי נערכו סריקות לבדיקת העצים באזור. מעדותו של העד עולה כי העירייה הטילה את האחריות לקבוע את תכוניות העבודה על הקבלנים ששכרה והקבלן הרלוונטי לא הגיש תוכנית עבודה במשך שנתיים והעירייה ממנו תוכנית שכזו. לטענת העירייה מזג אוויר ביום האירוע היה קיצוני, אך לשם הוכחת הטענה לא הוצגו ראיות רלוונטיות ולכן טענה זו נדחתה. העירייה לא הוכיחה כי הקבלנים לא עמדו בתפקידם על פי הוראות החוזה אשר ערכו עמם והיא עצמה לא ערכה תוכניות עבודה בשבילם ולא בדקה את עבודתם באמצעות מפקחים מטעמה. החברה הציגה חוות דעת של שמאי להערכת הנזק והעיריה לא דרשה חוות דעת זו ולא הציגה חוות דעת מטעמה.

 

סיכום

התביעה התקבלה

העירייה תשלם לחברה את מלוא סכום התביעה 26,631 ₪ בצירוף ההוצאות המשפטיות של הצדדים בסך 11,100 ₪. 

ניתן היום, ד' בשבט התשפ"ד (14.1.2024)

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: