אסם הגליל תוכל להמשיך בהליכי הגבייה של שטר חוב שניתן לה על אף טענות הלקוחה כי התערובת היתה פגומה

בבית משפט השלום בעכו בפני כב' השופט השופט ג'מיל נאסר. ת"א 4074-06 אסם הגליל בע"מ נ' שמעון חמו ואח'
הרקע

שמעון חמו ומלכה עמר, בעליה של חברת ח.א שיווק עופות, רכשו בשנים 2000-2004 תערובות מזון לעופות מחברת "אסם הגליל אגודה שיתופית חקלאית", ובמהלך תקופה זו חתמה החברה על שטר חוב בסך 150,000 ₪ לטובת אסם הגליל, לצורך הבטחת התשלום בגין אספקת תערובת. בשנת 2004 נסגרה חברת א.ח. מבלי שבעליה שילמו את החוב, ומשכך, פנתה אסם הגליל בשנת 2005 להוצאה לפועל לצורך גביית שטר החוב.

חמו הגיש התנגדות לביצוע שטר החוב, בגין חשדו כי אסם הגליל סיפקו לו בשנת 2003 תערובת פגומה אשר גרמה להידרדרות במצבם הבריאותי של האפרוחים, וכתוצאה מכך נגרמו לו הפסדים בסך 466,832 ₪. חמו ציין, כי כאשר נגרמו לו בעבר נזקים בגין אספקה פגומה שהתקבלה מאסם הגליל, נהגה האחרונה לזכות את א.ח בסכומי כסף שונים באופן חד צדדי, ולכן, היות ונגרמו לא.ח. הפסדים במאות אלפי שקלים, מתקזז שטר החוב עם עלות הנזק שנגרם ואין הם צריכים להשיבו.

 
דיון והכרעה

בית המשפט נדרש לשלוש סוגיות משפטיות הבנויות זו על גבי זו. ראשית, האם חמו הוכיח  שהאספקה שסיפקה לו אסם הגליל פגומה. שנית, האם הוכח שהאספקה הפגומה היא שגרמה לסירוב האכילה ולהידרדרות מצבם הבריאותי של האפרוחים. ושלישית, מה הפיצוי לו חמו זכאי.

בית המשפט מציין, כי לצורך הוכחת הטענה בדבר תערובת פגומה, היה על חמו להצטייד בחוות דעת מומחה בתחום תזונת עופות, בה נאמר כי התערובת שנדגמה על ידו פגומה בצורתה, ובנוסף היה עליו לצרף חוות דעת של מומחה ברפואת עופות, אשר יחווה דעתו בשאלה מהו הנזק שנגרם/עלול להיגרם להתפתחות ובריאות עופות עקב הזנתם בתערובת שאינה עומדת בדרישות הצורה של תערובות מזון לעופות מסוגה, אך דברים אלו לא נעשו ע"י חמו.

עוד הוסיף ביהמ"ש וציין, כי אף אם חמו היה מצליח להוכיח כי תערובת המזון שסופקה היתה פגומה, הוא עתיד היה להיתקל בקושי בהוכחת הקשר הסיבתי בין אי-תקינות התערובת שסופקה לבין ההידרדרות במצב הבריאותי של האפרוחים, שהרי, תלונת חמו קשורה לאספקת משלוח תערובת אשר מרביתה נאספה חזרה ממיכלי א.ח לאחר 4 ימים, מה שמחליש את הטענה בדבר קשר סיבתי בין ההזנה בתערובת פגומה לבין הנזק הנטען.

סיכום

בית המשפט מקבל את התביעה של אסם הגליל להמשך הליכי גביית החוב בסך 150,000 ₪ מחמו, ודוחה את טענת חמו לפיה, האספקה של אסם הגליל גרמה לאפרוחים נזקים המצדיקים קיזוז סכום החוב. בנוסף, חויב חמו בהוצאות משפט בסך 10,500 ₪.

 

ניתן ב- ח' אדר תשע"ג, 18 פברואר 2013.

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: