אף שביצעה את השיפוצים בביתה ללא היתר בניה, תפוצה חברת קיבוץ נחשולים בגין ליקויי הבנייה במאות אלפי שקלים

בבית המשפט המחוזי בחיפה בפני כב' סגנית הנשיאה, השופטת ש' וסרקרוג, השופט י' כהן והשופט ר' שפירא. ע"א 14449-07-11 יעקב בן שושן ואח' נ' מאג'ד מג'ארבה ואח'
הרקע

רות בן שושן ביצעה בביתה שבקיבוץ נחשולים עבודות בניה באמצעות הקבלן מאג'ד מג'ראבה, ובאמצעות ההנדסאי זכרייה עזאיזה. בהמשך, עלו היחסים בין הצדדים על שרטון, ורות הגישה תביעה כנגד מאג'ד וכנגד זכרייה בטענה, כי ישנם ליקויי בנייה. מנגד, הגיש מאג'ד תביעה, בטענה כי הוא ביצע עבודות בנייה נוספות מעבר למה שהוסכם בין הצדדים והוא לא קיבל על כך תשלום.

באשר לתביעתה של רות, בית המשפט קמא סבר שלא היה לרות היתר בנייה, והוא יצא מתוך נקודת הנחה, שאדם הבונה ללא היתר, מסכן את איכות הבניה שלו, ולמעשה יש לו חלק רציני באחריות הכוללת לליקוי הבניה. בשל כך, ובשל מחדלים נוספים בהתנהלותה של רות, קבע בית המשפט, כי יש לייחס לה אשם תורם, והעמידו על 30%.

כמו כן, מצא בית המשפט, כי האחריות לליקויים מוטלת הן על מאג'ד והן על זכרייה, וחייב אותם ביחד ולחוד בסכום של כ-120,000 שקלים חדשים, כשבנוסף, הוא חייב את מאג'ד בגין ליקויים המצויים בתחום אחריותו בלבד, בסכום של כ-27,000 שקלים חדשים.

באשר לתביעתו של מאג'ד, בית המשפט הגיע למסקנה, כי רות לא שילמה לו בפועל את כל הסכום, וקבע כי רות נותרה חייבת למאג'ד כ-23,000 שקלים חדשים, וכן שהיא חייבת לו כ-25,000 שקלים חדשים בגין עבודות מוסכמות חריגות.

לאור התוצאה שהגיע אליה בית המשפט, נקבע כי כל צד יישא בהוצאותיו. ועל פסיקה זו ערערה רות, כשפיה מספר טענות, והעיקרית שבהן היא שהיה לה היתר בנייה מלא לביצוע כלל השיפוצים, ועל כן הנחות בית משפט קמא וקביעותיו בדבר אשם תורם דינן להתבטל.

דיון והכרעה

בית המשפט אמנם דחה את טענתה של רות, כי היה לה היתר בנייה מלא, אך הוסיף, כי אין קשר בין עובדה זו לבין איכות הבנייה הלקויה שנעשתה על ידי הקבלן. בית המשפט הבהיר, כי איכות ביצוע העבודה אינה קשורה לשאלה האם קיים היתר בנייה, או אם הבנייה נעשתה ללא היתר, ואין בהיעדרו של היתר הבניה כדי להפחית מחובתו של בעל חוזה לבצע את עבודת הבנייה ללא ליקויים.

יתר על כן, בנסיבות העניין, לא היה מקום להטיל אשם תורם על רות, שהיא מזמין תם לב, אשר הסתמך על כישוריו, השכלתו ומומחיותו של הקבלן, והיא רשאית הייתה להניח כי תתבצע עבודת בנייה איכותית כנדרש.  כמו כן, קיבל בית המשפט, את טענותיה של רות, וקבע כי בית משפט קמא הפחית את סכומי הפיצויים המגיעים לרות ללא הצדקה. בנוסף, קבע בית המשפט, כי יש לקבל את ערעורה של רות במספר עניינים נוספים.

 
סיכום

לאור כל זאת, קבע בית המשפט, כי יש להעמיד חבותם חבותם של מאג'ד וזכרייה עד לסכום של כ-203,000 שקלים חדשים, וכן לחייב את מאג'ד בהוצאות משפט בסך של 15,000 שקלים חדשים.

 
ניתן ב- ה' ניסן תשע"ב, 28 במרץ 2012, בהעדר הצדדים.
 

לאתר קיבוץ נחשולים

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: