בג"ץ דחה את עתירתה של המועצה האזורית ברנר נגד וועדת משרד הפנים לחלוקת הכנסות ארנונה מבסיסים צבאיים

בבית משפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק בפני כב' השופטת ארבל, כב' השופט ג'ובראן וכב' השופט מלצר. בג"ץ 9098/12 המועצה האזורית ברנר נ' שר הפנים
הרקע

במרץ 2012 מינה משרד הפנים ועדת חקירה לחלוקת הכנסות ארנונה משני בסיסיים צבאיים, 'תל נוף' ו'מרר', למועצות האזוריות ברנר, גדרות, חבל יבנה ונחל שורק, והמועצות המקומיות גדרה, מזכרת בתיה וקריית עקרון.

לפנינו תביעתה של המועצה האזורית ברנר לבטל את מינוי יו"ר הוועדה בשל ניגוד עניינים, נוכח העובדה כי היו"ר נתנה בעבר ייעוץ לרשויות מקומיות בעניין ועדות חקירה דומות. בנוסף, טוענת ברנר, כי יש להפסיק את פעולת הוועדה, נוכח הפגם שנפל במינוי יו"ר הוועדה.

מנגד, טוענת המדינה, כי נוכח הטענות שהועלו נגד יו"ר הוועדה ומתוך רצון לאפשר התקדמות בפעולת הוועדה, התפטרה היו"ר מהוועדה, ולכן לא שייך לעלות טענות על תפקודה. בנוסף, טוענת המדינה, כי הואיל וטרם גובשה עמדת משרד הפנים בעניין החלפת חברי הוועדה אשר כיהנו בה עד כה, הרי שעתירה להפסקת פעילות הוועדה מקדימה את זמנה. לפיכך, סבורה המדינה, כי יש לדחות את טענותיה של ברנר על תפקוד הוועדה ולאפשר לוועדה להמשיך בתפקודה.

 

דיון והכרעה

ראשית, מבהיר ביהמ"ש, כי הודעתה של יו"ר הוועדה על הפסקת פעולתה מיצתה את העתירה בעניינה ויש לדון אך ורק בעתירה להפסקת פעילותה של הוועדה. בעניין זה, קובע ביהמ"ש, כי הואיל וכעת נִדונה סוגיית המשך כהונתם של חברי הוועדה הנכוחים, עתירה להחלפת הוועדה מקדימה את זמנה, וודאי שאינה בשלה לביקורת שיפוטית. לא רק זו, מדגיש ביהמ"ש, אלא שהיות והעתירה להחלפת חברי הוועדה מבוססת על הפגמים אשר הועלו בבחירת יו"ר הוועדה, פרישתה של האחרונה מהוועדה מבטלת טענה זו, ודורשת מברנר ליצור תשתית עובדתית חדשה אשר העתירה הנוכחית אינה הולמת אותה.

 
סיכום

ביהמ"ש דוחה את עתירתה של מועצה אזורית ברנר.

ניתן ב- ‏י"ח באב התשע"ג (‏25.7.2013)

לאתר מועצה אזורית ברנר

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: