בית הארחה וגן ארועים יד השמונה יפצה זוג לסביות מכיוון שסרב לערוך להן מסיבת חתונה

בבית משפט השלום בירושלים בפני כב' השופטת דורית פיינשטיין. ת"א 5901-09 יעקובוביץ' ואח' נ' בית הארחה וגן אירועים יד השמונה ואח'
הרקע

מושב יד השמונה מכיל ברובו תושבים יהודיים משיחיים המבססים אמונתם על מרכיבים יהודיים ונוצריים אוונגליסטים. תושבי המושב בחרו לגור ולחיות בקהילה מצומצמת, הנוהגת כולה באורח חיים דתי ע"פ אמונתם, ושומרת הן על כללי ההלכה היהודית והן על כללי הברית החדשה. לכן, כשפנו למושב יעל בירן וטל יעקובובוץ' בבקשה לערוך בגן האירועים מסיבת חתונה לשתיים הן נענו בסירוב, מהטעם כי מעשים של זוגות אלו הינם בניגוד לרצון האל.

יעל וטל טוענות כי הן זכאיות לפיצוי הן מכח חוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים, שכן בית ההארחה נחשב מקום ציבורי, והן לפיצוי מכח החוק למניעת הטרדה מינית, שכן הפלייתן לרעה גרמה להשפלתן ובכך הן הוטרדו לפי חוק.

בית ההארחה מודה כי סרב לערוך את המסיבה עקב נטייתן המינית של יעל וטל, אך טוען כי עקרונות חופש הדת והפולחן מאפשרים לו להמנע מלערוך בחצריו ארועים שאינם עולים בקנה אחד עם אמונתו.


דיון והכרעה

השאלה המשפטית בה עוסק בית המשפט הינה האם רשאי מושב יד השמונה לסרב לערוך מסיבת חתונה של זוג לסביות ? בענין זה, עורך בית המשפט איזון בין הזכות החוקתית לשוויון, לפיה יש איסור הפליה מחמת נטייה מינית, לבין חופש הדת והפולחן.

בית המשפט אומר, כי היות ובית ההארחה מודה בפירוש כי סרב לערוך את החתונה של השתיים עקב נטייתן המינית, מוטל עליו נטל הראייה כי מתקיימים לגביו החריגים האמורים בחוק איסור ההפליה, לפיהם אין רואים הפליה כאשר הדבר מתחייב מאופיו או ממהותו של המוצר, השירות הציבורי או המקום הציבורי. בית המשפט קבע, כי היות ובית ההארחה עורך אירועים לבני כל הדתות, ואף אירועים בעלי אופי חילוני מובהק, וכן מכיוון שבית התפילה שלו מופרד לחלוטין מבית ההארחה, הרי שהעסק המנוהל ביישוב הינו תיירותי ומנותק מכל זיקה דתית, ולכן לא ניתן לקבל את טענת בית ההארחה כי הדת מגדירה את אופיו ומהותו של המקום, ומשכך הוא אינו עומד בחריג האמור בחוק ההפליה, ומשכך הפליתן של יעל וטל פסולה.

בענין ההטרדה המינית קבע בית המשפט, כי החוק מכוון למניעת פגיעה בכבודו של אדם על רקע מינו או נטייתו המינית, וכי כאשר בית ההארחה אומר לאדם כי הוא לא עורך אירועים "מסוג זה" בקרבו הרי שיש בכך להעיד על רתיעה, פגיעה, ביזוי והשפלה, דבר המהווה הטרדה מינית לפי חוק.

סיכום

בית המשפט קבע כי בית הארחה וגן ארועים יד השמונה הפלה לרעה והטריד מינית את טל ויעל, זוג לסביות אשר ביקשו לערוך מסיבת חתונה בקרב המושב, ולכן יפצה אותם ב- 30,000 ₪ כל אחת, וישלם הוצאות משפט בסך 15,000 ₪.

 

ניתן ב- ט"ז אלול התשע"ב, 03.09.2012.

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: