בית המשפט השית קנס בסכום עתק של רבע מיליון ש''ח על הרשות המקומית על כך שגרמה בפעולותיה לצחנת ביוב וזיהום מים

בבית משפט השלום בחיפה ת''פ 1339/07 המשרד להגנת הסביבה- מחוז חיפה נ' עיריית עיר הכרמל, שריף אבו רוכן-נדון וקונטר חמוד

 

העובדות הרלוונטיות:

עיריית עיר הכרמל, שריף אבו רוכן-נדון וקונטר חמוד הזרימו שפכים גולמיים מתחנת שאיבה בעוספיא אל עבר נחל אורן הסמוך וזאת ב-7 אירועים שונים שהתרחשו בשנת 2003 וגרמו בכך לריח חזק של צחנת ביוב. 

שריף אבו רוכן-נדון, ראש המועצה דאז, הודה בעובדות והורשע במסגרת הסדר טיעון.

עיריית עיר הכרמל וקונטר חמוד הורשעו בעבירות של גרימת זיהום מים וגרימת ריח חזק ובלתי סביר בנסיבות מחמירות.

 

טענות עיריית עיר הכרמל:

מטעם עיריית עיר הכרמל העיד, מר גבי אופיר, שכיהן כראש העיר במינוי, והעיד על מאמציו בהסדרת ענייני הביוב ואיכות הסביבה בישוב. לטענת ראש העיר עדיין מתקיימות תקלות בלתי נמנעות במכוני הביוב בעיר, והעירייה עושה ככל אשר ביכולתה למונעם וזאת עד להסדרת בעיית השפכים באופן סופי.

לטענת ראש העיר, עיריית עיר הכרמל מצויה בגרעון של 150 מיליון ₪, אשר מתבטא בין היתר בניתוק העיר ממים.

יש לראות את מכלול המפגעים כמקרה אחד, אשר אירע ברצף של חודש אחד בשנת 2003, בשל אותה תקלה במתקן השפכים, כאשר המשרד להגנת הסביבה- מחוז חיפה הגיש בגין המפגעים כתב אישום רק לאחר 4 שנים.

אף על פי שהתקלות עדיין קיימות במכון השפכים, עד להסדרת הפתרון המלא לבעיות השפכים, המשרד להגנת הסביבה- מחוז חיפה לא מצא לנכון להעמיד את עיריית עיר הכרמל לדין ולא בכדי.

הטלת קנס כספי גבוה לא תשרת את המטרה הענישתית, שכן קנס כספי גבוה יביא לנטל שהעירייה לא תוכל לעמוד בו, בשל מצבה הנתון, ויפגע ברמת השירותים הניתנים לתושבים.

 

טענות קונטר חמוד:

לטענתו, לא שימש כמנהל מחלקת התברואה במועדים הרלוונטיים. לכן, יש לפטור אותו מתשלום קנס.

 

טענות המשרד להגנת הסביבה- מחוז חיפה:

המפגעים עדיין נמשכים והוצא בגינם צו מניעה זמני בהליך אחר בפני בית המשפט.

עבירות זיהום מים הינן עבירות חמורות במיוחד לאור העובדה כי משאב המים בישראל הינו דל. יש להשית על עיריית עיר הכרמל קנס משמעותי של למעלה מ-2 מליון ₪ וזאת בהתחשב בריבוי המפגעים ובנסיבות המחמירות בהן בוצעו העבירות וכן, התחייבות כספית.

בגזירת גובה הקנס, אין ליתן משקל לגרעון הכספי בו נתונה עיריית עיר הכרמל, שכן מצבה הכספי נעוץ במחדליה בגביית מיסים מהתושבים.

על קונטר חמוד יש להשית קנס מידתי ונמוך מהקנס שהושת על שריף אבו רוכן-נדון, שכן היה כפוף אליו ואינו בעל יכולת קבלת החלטות בעניינים תקציביים.

 

כבוד הסגנית נשיא רחל חוזה פסקה:

חומרת העבירה היא רבה יותר כאשר מעשי עבירה של סילוק שפכים לעבר מקור מים וגרימת ריח צחנת ביוב בסביבה של יערות הכרמל, נעשים על ידי רשות מקומית, שצריכה להיות אמונה על רווחת תושביה, תוך כדי שמירת ערכי הטבע והסביבה.

ניתן לצפות מעיריית עיר הכרמל, כרשות מקומית, כי תשקוד למציאת פתרון לבעיה או למצער תנקוט באמצעים זמניים אך מיידים להפסקת המפגעים, אשר מודעת היא על קיומם והתמשכותם. אולם, לא כך פעלה ואף הוכח כי עיריית עיר הכרמל לא נקטה באמצעים כלשהם למניעת הזרמת הביוב מתחנת השאיבה וכתוצאה מהעדר טיפול ממשי, המפגעים ממשיכים להתקיים.

לאחרונה החלה בבתי המשפט מגמת החמרה כנגד עבריינים סביבתיים, כך שראשי רשויות מועמדים לדין מתוך תפיסה שעליהם ליתן את הדין אישית בגין פגיעה בסביבה.

יש להתחשב לעניין העונש בשינויים העתידים להתרחש עם סיום פרויקט הביוב הנוכחי וחיבור מערכות השפכים בעיר הכרמל למערכת ניקוז השפכים האזורית בחוף הכרמל - ואשר יביאו, ככל הנראה, לסיום המפגעים, גם אם כיום ממשיכים המפגעים להתקיים.

אין להחמיר בעונשו של קונטר חמוד יתר על המידה, בשים לב לתפקידו המינורי יחסית בקבלת ההחלטות בעיריית עיר הכרמל.

לסיכומו של עניין, עיריית עיר הכרמל תשלם קנס כספי בסך של 250,000 ₪, ב-10 תשלומים חודשיים שווים ורצופים של 25,000 ₪ החל מיום 24.7.09. הקנס יועבר לקרן לשמירת ניקיון.

כן, על עיריית עיר הכרמל לחתום על התחייבות על סך של 100,000 ₪ להימנע תוך 3 שנים מיום מתן פסק הדין מביצוען של עבירות זהות. בהעדר חתימה - ייאסר ראש הרשות הנוכחי למשך 60 יום.

קונטר חמוד ישלם קנס כספי בסך של 4,000 ₪ ב-10 תשלומים חודשיים שווים ורצופים של 400 ₪ החל מיום 24.7.09. הקנס יועבר לקרן לשמירת ניקיון.

ניתן ביום 24/6/2009

לדף הבית של עיריית עיר הכרמל.

לדף הבית של המשרד להגנת הסביבה.

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: