גניבת התוצרת החקלאית היא מכת מדינה? בקיבוץ נווה איתן לא "מרימים ידיים"- יש פיצויים

בבית משפט השלום בטבריה- ת''פ 9667-11-08 מדינת ישראל נ' מאיר בן דוד

 

העובדות הרלוונטיות:

מאיר בן דוד הורשע על פי הודאתו בעבירות של החזקת נכס חשוד כגנוב והחזקת סכין למטרה לא כשרה. כתב האישום שהוגש כנגד מאיר בן דוד כולל שני אישומים. באישום הראשון, הורשע מאיר בן דוד כי בתאריך 4.7.2007 החזיק ברכבו דגים אשר קיים לגביהם חשד שהם גנובים. מאיר בן דוד החזיק  ב- 600 ק"ג דגי קרפיון ו-50 ק"ג דגי אמנון, בשווי כולל 36,000 ₪. באישום השני, הורשע מאיר בן דוד כי החזיק ברכבו, בדלת הנהג, שתי סכינים, כל אחת בעלת להב מתקפל הניתנת לקיבוע ואורכה כ- 9 ס"מ.

טענות מדינת המאשימה- מדינת ישראל:

בשל חומרת העבירות שבה הורשע מאיר בן דוד יש להטיל על מאיר בן דוד עונש מרתיע. העבירות שבהן הורשע מאיר בן דוד גורמות לנזקים ופגיעה ברכוש. יש לפסוק עונש של מאסר בפועל הולם, מאסר מותנה ארוך ומרתיע וקנס משמעותי. 

 

טענות מאיר בן דוד:

מדובר במעשה חד פעמי ומאיר בן דוד מתחייב לא לחזור על מעשיו. וכן, לטענתו של מאיר בן דוד הוא תורם לקהילה.

יש להתחשב בהודאתו של מאיר בן דוד בהזדמנות הראשונה בכתב האישום ובזמן השיפוטי שנחסך בשל כך. וכן, כי הדגים הוחזרו לבעליהם ולא נגרם נזק מהותי.

יש להתחשב בכך שהרשעותיו האחרונות של מאיר בן דוד הן מהשנים 1990 ,1992 ומאז הוא מנהל אורח חיים נורמטיבי. וכן, להתחשב בנסיבותיו האישיות של מאיר בן דוד ולהקל עמו.

 

כב' השופט דורון פורת פסק:

העבירות בהן הורשע מאיר בן דוד הינן עבירות חמורות- גניבה של תוצרת חקלאית הפכה זה מכבר למכת מדינה, והפגיעה בחקלאים היא פגיעה קשה מנשוא. כאבם של החקלאים ראוי כי יהדהד בגזירת הדין. חקלאים אינם יכולים לרכוש לעצמם ביטוח כנגד גניבות או שפרמיית הביטוח תהא כל כך יקרה שהיא לא ברת ביצוע.

גניבה של תוצרת חקלאית עלולה בנקל להמית חורבן מלא על החקלאי, ובמקרים רבים משמעותה כי החקלאי לא יוכל להמשיך בגידול וביצור מחזור הגידול הבא.

בגזירת דינו של מאיר בן דוד יש לבחון:

  1. קלות ביצוע העבירה- מדובר בגידול דגים בבריכות דגים. האפשרות לגדר באופן מסיבי את בריכות הדגים או להציב שומר סביב כל בריכה ובריכה, למעשה איננה אפשרית. מדובר בעבירה קלה לביצוע ובעלת משמעות כלכלית של עשרות אלפי שקלים.
  2. נפיצות העבירה- מדובר באזור חקלאי, הסובל ממכת גניבות קשה ביותר. 

מאיר בן דוד הורשע בעבירה של החזקת סכינים מחוץ לביתו ללא כל מטרה כשרה. החזקת סכין למטרה לא כשרה, היא שיוצרת את הסיכון הרב שבעצם החזקת הסכין.

יש לתת את הדעת לכך שאין זו מעידתו הראשונה של מאיר בן דוד. וכן, כי בשנים האחרונות לא עבר מאיר בן דוד עבירות נוספות. ההגנה על האינטרס הציבורי מצדיקה הטלת עונש מרתיע על מאיר בן דוד.

אולם, מאיר בן דוד הביע חרטה על מעשיו, הודה וחסך מזמנו של בית המשפט ובשל כך ראוי הוא להקלה בדינו.

לפיכך, כב' השופט דורון פורת דן את מאיר בן דוד לעונשים הבאים:

         א.         מאסר של 24 חודשים, מהם 14 חודשים בפועל והיתרה על תנאי למשך 3 שנים.

         ב.         מאסר על תנאי של  4 חודשים וזאת למשך 3 שנים.

          ג.          קנס בסך 20,000 ₪, אשר ישולמו ב-20 שיעורים חודשיים שווים ורצופים או 300 ימי מאסר נוספים.

         ד.         מאיר בן דוד, בנוסף ישלם פיצוי לקיבוץ נווה איתן, בסך 10,000₪. ב- 10 שיעורים חודשיים שווים ורצופים.

 

למאיר בן דוד ניתנת זכות ערעור תוך 45 יום לבית המשפט המחוזי.

מאיר בן דוד מבקש עיכוב ביצוע גזר הדין על מנת להגיש ערעור לבית המשפט המחוזי. ובית משפט זה פסק כי מאסרו של מאיר בן דוד ידחה בכפוף למילוי התנאים הבאים:

1)     מאיר בן דוד יתייצב לריצוי עונשו בתאריך 26.8.09 בשעה 10.00 בתחנת משטרת טבריה.

2)     המשך המאסר יעוכב כנגד הפקדת סך של 7,500₪ בקופת בית המשפט.

3)     מאיר בן דוד יחתום על התחייבות בסך 15,000ש"ח להתייצב להמשך מאסרו ו/או לכל דיון שיקבע בעניינו בבית המשפט, ובערבות 3 ערבים על סכום זהה כל אחד.

4)     מוצא בזאת צו עיכוב יציאה מהארץ כנגד מאיר בן דוד אשר יהיה בתוקף למשך 180 יום או עד למועד התייצבותו לריצוי המאסר, לפי המוקדם ביניהם.

 

 

ניתן ביום 6/7/2009.

לחץ כאן למידע אודות קיבוץ נווה איתן מתוך אתר הרשות לפיתוח הגליל

 

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: