דרישת תשלום "דמי הקמה" של תשתית ביוב לאחר ניתוק וחיבור מחדש של תשתית פיראטית

בית משפט השלום בחיפה

ת"א 9990-04-21 אבו מוח ואח' נ' מי עירון בע"מ

 

תמצית:

מדובר בתביעה אשר הגישו מוחמד ובנו מאג'ד על כך שלטענתם, אינם חבים לתאגיד מי עירון בע"מ (להלן: "מי עירון") עבור דמי הקמה ותשלומי ביוב בהם חויבו בגין נכסים הנמצאים בבעלותם כיוון שנכסים אלו היו מחוברים עוד לפני תחילת פעילות מי עירון בבאקה אלג'רביה (להלן: "באקה").  

 

רקע:

מוחמד ובנו, תושבי באקה, בבעלותם בתי מגורים בעיר, נדרשו לשלם בעבור חיבורם לתשתית, דמי הקמה. מוחמד ובנו תבעו את מי עירון כיוון שלטענתם הם אינם חייבים בדמי הקמה מכיוון שנכסיהם כבר היו מחוברים לתשתית העירונית עוד בטרם התחלת פעילותה של מי עירון. מי עירון הוקמה מכוח הוראות חוק תאגידי מים וביוב והתחילה לפעול בעיר בתאריך 1.1.2012, תחום פעילות מי עירון הינו פיתוח וגביית עלויות הקמה של מערכות מים וביוב.

 

טענות הצדדים:

מוחמד ובנו טוענים כי התשלום שהוטל עליהם סווג כ"דמי הקמה" וכיוון שנכסיהם לא חוברו על ידי מי עירון לתשתית הביוב והם היו מחוברים לתשתית הביוב של העירייה כבר בשנות התשעים טרם חקיקת "חוק המים והביוב", הם אינם מחויבים בתשלום הנ"ל.  

מנגד מי עירון טוענת כי לא הוצאה דרישה לתשלום של היטל ביוב למוחמד או לבנו מאג'ד ולכן בקשתם לביטול התשלום אינה צריכה להיות מופנית כלפיהם. הדרישה לחיוב אשר מי עירון הוציאה הייתה רק בגין "דמי הקמה" בהתאם לכללי דמי ההקמה. מי עירון מוסיפה וטוענת כי היא ביצעה חיבור של בתיהם של מוחמד ובנו לתשתית ביוב חדשה אשר החברה הקימה. מוסיפה וטוענת מי עירון כי לא הוכח שנכסיהם של מוחמד ובנו היו מחוברים קודם לכן כפי שטענו וגם אם היו מחוברים לא הוכיח שהחיבור שביצעו היה כדין.

 

דיון והכרעה:

בהתאם לחוק תאגידי המים והביוב הועברה האחריות לטיפול משק הביוב והמים למי עירון ודמי ההקמה מהווים את מקור המימון של ההקמה והפיתוח של תשתיות המים והביוב. הכללים המנחים את גביית דמי ההקמה קובעים כי ניתן לדרוש תשלום דמי הקמה השונים כל עוד לא שולם תשלום קודם בעבור החיבור למערכת הביוב. הצדדים לא חולקים על כך כי מוחמד ובנו לא שילמו בעבר כל היטל על חיבורם למערכת הביוב. לטענתם של מוחמד ובנו כי הם חוברו לתשתית הביוב של העירייה כבר בשנות ה90 הם הציגו תצהיר של מהנדס העיר אשר מאשר שביתם חובר למערכת הביוב העירונית לפני שהתחילה מי עירון את עבודתה בעיר, אך הוא לא התייצב לחקירה וכך לא ניתן היה לאמת את טענותיהם של מוחמד ובנו. בסוף התברר בחקירתו של מוחמד כי הוא חיבר את הבית לתשתית הביוב של העירייה בעצמו וגם טענה זו לא הוכחה, בנוסף לכך לא הציגו מוחמד ובנו שום ראיות נוספות בשביל לבסס את טענותיהם. בדיון נמצא כי מי עירון הקימה את תשתית הביוב בבאקה, בעת חיבור בתיהם לתשתית הביוב גילתה מי עירון כי ביתם של מוחמד ובנו היו מחוברים, שלא כהלכה, למערכת הניקוז ואז החלה בחיבור מחדש של ביתם ממערכת הניקוז למערכת הביוב. מי עירון הציגה מסמכים ומדידות שערך בעת הליך הניתוק והחיבור. מי עירון סברה לפני כן כי בתיהם של מוחמד ובנו מחוברים כדין ולכן לא שלחו להם בקשת חיוב עד שגילו את הטעות בחיבור הפיראטי וביצעו חיבור מחדש למערכת הביוב.

 

סיכום:

התביעה נדחית, על מוחמד ובנו לשלם את דמי ההקמה והם יישאו בתוצאות המשפט של התאגיד בסך 20,000 ₪.

ניתן היום, י"ח אדר א' תשפ"ד, 27 פברואר 2024, בהעדר הצדדים.

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: