האם בני זוג שירשו דירה, מחוייבים להעמיד הזכות בדירה לקיבוץ כפר מנחם?

בבית משפט המחוזי בבאר שבע בפני כב' השופט שלמה פרידלנדר. ת"א 27377-01-11 משולם ואח' נ' קיבוץ כפר מנחם אגודה שיתופית ואח'
הרקע
בני הזוג אורן, הגישו כנגד קיבוץ כפר מנחם תביעה, במטרה לקבל סעד הצהרתי, כי הם אינם חייבים להעביר לקיבוץ כפר מנחם את הדירה שירשו, על אף האמור בהסכם בין הצדדים משנת 1992, וכן במטרה לקבל סעדים כספיים, שבמהותם הם איון הסעדים העצמיים שנקט בהם הקיבוץ בגין מה שהוא ראה כהפרת ההסכם.
קיבוץ כפר מנחם ביקש למחוק מכתב התביעה שהגישו בני הזוג, את הסעדים הכספיים שנתבעו, מחמת היעדר סמכות עניינית ואי תשלום האגרה המתאימה.
 
דיון והכרעה
בית המשפט סבר, כי בכל מקרה הכרעה בשאלה האם הייתה הפרה של ההסכם או לא תגרור הכרעה בשאלה הכספית, ועל כן נראה, כי ממילא אין הסעדים הכספיים הנטענים צפויים להצריך התדיינות נוספת. זאת, מכיוון שאם יוכרע לזכות בני הזוג אורן, חזקה על הקיבוץ שיימנע מלקזז כספים בגין מה שנראה לו תחילה כהפרת ההסכם, ואם יוכרע לזכות הקיבוץ, התובענה תידחה, ללא צורך בבירור הסעדים הכספיים התוצאתיים שהתבקשו במסגרת התובענה.
 
סיכום
בקשת הקיבוץ נתקבלה, ובית המשפט הורה על מחיקת הסעדים הכספיים מן התובענה, וחייב את בני הזוג לשלם 2,000 שקלים חדשים בגין בקשה זו, ללא תלות בתוצאות המשפט. מעבר לכך, בית המשפט העיר כי המסלול הייעודי לבירור סכסוכים כגון זה הוא בבוררות.
 
ניתן ב- ז' אב תשע"א, 07 באוגוסט 2011, בהעדר הצדדים.
 
לאתר קיבוץ כפר מנחם

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: