האם לאחר למעלה מ-15 שנים, יגיע לקיצו סכסוך בין בעלי משקים שכנים במושב אורה?

בבית משפט השלום בירושלים בפני כב' השופטת דורית פיינשטיין. ת"א 4461/06 אמיתי לביא נ' מרדכי גרטי
הרקע

לפנינו תובענה בין שני חברי מושב אורה, בעלי משק ושכנים. שניהם בעלי רשות מכח הסכם משבצת תלת צדדי בין מושב אורה, הסוכנות היהודית ומינהל מקרקעי ישראל.

תחילת השתלשלות האירועים, בראשית שנת 1995, עת הגיש אמיתי לביא תביעה כנגד מרדכי גרטי, בה טען כי הוא פלש לתוך משקו, וביצע בו עבודות עפר, והמשכה בשנת 2004, עת שכר מרדכי טרקטור, וביצע באמצעותו עבודות עפר סמוך לגבול בין החלקות.

אמיתי טען כי על מרדכי לפצותו בגין הנזקים שגרם לרכושו בסך של כ-42,000 שקלים חדשים, ואף ביקש מבית המשפט להורות לו לסלק ידו מהשטח אליו פלש. מנגד, טען מרדכי, כי הוא לא השיג את גבולות החלקה של אמיתי, ופינוי הגרוטאות של אמיתי משטחו, נעשה לאחר שהוא ביקש זאת מספר פעמים.

בשנת 2007, לאחר שהצדדים הסכימו כי בית המשפט ימנה מודד מטעמו, קבע המודד כי אכן מרדכי הוא זה שפלש לשטחו של אמיתי. אך בכך לא נסתיים העניין, כי הצדדים הגישו התנגדויות, ובין לבין התחלפו השופטים, המודד פרש, ולבסוף לא היה מנוס, ובשנת 2010 מונה מודד חדש, בהסכמת הצדדים.

חוות דעתו של המודד החדש לא הייתה בהירה דיה, מה שגרם להימשכות נוספת בהליכים, עד שלבסוף, בינואר 2012, התקיים דיון נוסף בו הבהיר המודד את ממצאיו בפני בית המשפט.

 
דיון והכרעה

השאלה הראשונה בה נתבקש בית המשפט להכריע, הייתה – האם אמיתי הרים את הנטל והוכיח כי אכן מרדכי פלש למשקו. במידה ותנתן לכך תשובה חיובית, יעבור בית המשפט לבחון את טענתו של אמיתי כי מרדכי הזיק לרכושו, ולקבוע את גובה הפיצוי.

בית המשפט בדק ומצא, כי יש לקבל את חוות דעתו של המודד, לפיה פלש מרדכי למשקו של אמיתי, ובתוך כך דחה את כל ניסיונותיו של מרדכי לטעון כנגד חוות דעת זו.

בית המשפט המשיך וקבע, כי מרדכי שכר טרקטור לצורך פינוי הגרוטאות של אמיתי, ובכך עשה דין לעצמו במקום לפנות לבית המשפט, כשבנוסף בגרסתו נמצאו סתירות רבות. לאור כל זאת, קיבל בית המשפט את טענות התביעה, וקבע כי מרדכי הזיז את רכושו של אמיתי, וקבר את חלקו באדמה תוך כדי פגיעה ברכוש.

גם באשר לגובה הנזק, קיבל בית המשפט את עמדת התביעה, והעמיד את הנזק על סכום של כ-43,000 שקלים חדשים.

 
סיכום

בית המשפט קבע, כי אכן מרדכי פלש לשטחו של אמיתי, תוך גרימת נזק בסכום של כ-43,000 שקלים חדשים, ועליו לפצותו בסכום זה בתוספת ריבית והצמדה. מעבר לכך, חויב מרדכי לשאת בכל הוצאותיו של אמיתי, כמו גם בשכ"ט עו"ד בסכום של 22,000 שקלים חדשים.

 
ניתן ב- ב' שבט תשע"ב, 26 לינואר 2012, בהעדר הצדדים.

לערך מושב אורה בויקיפדיה

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: