האם קיבוץ זכאי לפיצויים בגין עוגמת נפש?

בבית משפט השלום בכפר סבא, בפני כב' הרשם הבכיר צוריאל לרנר. ת"א 52194-03-17 – קיבוץ בארי נ' בן יצחק ואח'

תביעה שהגיש קיבוץ בארי בגין תאונת דרכים בה היה מעורב רכב הנמצא בבעלות הקיבוץ במסגרתה תבע 15,420 ₪ הכוללים 1,000 ₪ בגין עוגמת נפש לקיבוץ.
 

הרקע

קיבוץ בארי הגיש תביעה לביהמ"ש בעקבות תאונת דרכים בה היה מעורב רכב הנמצא בבעלות הקיבוץ. לטענת הקיבוץ, הרכב של הנתבעים יצא ממתחם מוסך הנמצא משמאל לכיוון התנועה בו נסע הרכב של הקיבוץ, כאשר בשעה שרכב הקיבוץ היה בנתיב השמאלי יצא במפתיע הרכב של התובעים מהמוסך ופגע בו בצד שמאל.

מנגד לטענת הנתבעים, הם יצאו עם רכבם מרחבת המוסך בזהירות תוך שרכב הקיבוץ לפתע איבד שליטה ופגע בהם.
 

דיון והכרעה

לאחר שמיעת טענות הצדדים, קבע ביהמ"ש כי יש לחייב את הנתבעים לשלם לקיבוץ סך של 14,420 ₪ וכן את אגרת התביעה ושכ"ט עו"ד.

ביהמ"ש לא ציין זאת במפורש, אולם מכך שהקיבוץ תבע סך של 15,420 ₪, כאשר בפועל פסק ביהמ"ש  סכום של 1,000 ₪ פחות, ניתן ללמוד כי ביהמ"ש הפחית את הסכום אותו הקיבוץ ביקש בגין עוגמת נפש מסכום הפיצוי.

הסיבה לכך, נעוצה בעובדה שקיבוץ הינו אגודה שיתופית המהווה תאגיד, ועל כן לא ייתכן שייגרם עוגמת נפש לתאגיד מכיוון ואינו בן אנוש ואינו מסוגל לחוש בעוגמת נפש. הפסיקה בדיני התאגידים אכן הכירה במצב בו יש זהות מלאה בין החברה לבין בעלי המניות שלה, שאז ישנה אפשרות שיפסק לטובת בעלי החברה פיצויים בגין עוגמת נפש, אולם ברוב המקרים נראה כי תאגיד אינו זכאי לפיצויים בגין נזקים נפשיים.

יחד עם זאת, יודגש, כי במקרה דנן ביהמ"ש לא קבע מפורשות כי קיבוץ אינו זכאי לקבל פיצויים בגין עוגמת נפש ועל כן שאלה זו נותרה פתוחה, כאשר ניתן לראות רמז אפשרי לדעתו של השופט במקרה דנן הנלמד מסכום הפיצוי אותו פסק לטובת הקיבוץ.

 

סיכום

לאור האמור, קיבל ביהמ"ש את תביעת הקיבוץ וקבע כי יש לחייב את הנתבעים לשלם לקיבוץ סך של 14,420 ₪ בגין הנזקים שנגרמו לרכבו.

בנוסף, חויב הקיבוץ בתשלום הוצאות ושכ"ט עו"ד התובעים בסך של 2,500 ₪.

ניתן ביום: כ"ה בשבט תשע"ח, 10 במאי 2018, בהיעדר הצדדים.

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: