הדשן הקטלני שקלקל את העגבניות במושב מלילות

בבית משפט השלום בתל אביב - יפו בפני כב' השופט רחמים כהן. תא (ת"א) 38847-10-10 אליאב כלילי נ' חברת דשנים וחומרים כימיים בע"מ
הרקע

אליאב כלילי הוא חקלאי במקצועו והבעלים של משק במושב מלילות בנגב המערבי. אליאב עסק בגידול עגבניות שרי לייצוא, האחת במשקו והשנייה במושב שכן. בעת עיסוקו החקלאי, נועץ בנציגי חברת "דשנים וחומרים כימיים בע"מ" (להלן 'החברה') באשר לתוספי דישון, ונענה כי מומלץ להשתמש בתוסף דשן משני סוגים מסוימים. אליאב החל לעשות שימוש בשני דשנים, אחד מהם עפ"י המלצת נציגי החברה. זמן קצר לאחר מכן, העגבניות התרככו והאדימו בטרם עת. לאחר שהבחין בכך, התייעץ אליאב עם נציגת החברה, שענתה כי עליו לשטוף את העלים. אף שפעל כדבריה, המצב לא השתפר, והוא נאלץ לקטוף את הגבעול המרכזי ולהפסיק את המשך הגידול.רוב רובו של היבול ירד לטמיון ונגרם נזק בסך של 130,789 ₪. לטענתו, הנזקים נגרמו כתוצאה מהשימוש בתוסף שהומלץ ע"י נציגי החברה. בנוסף, טוען אליאב כי נציגי החברה לא עמדו בחובתם לייעץ לו לאחר שהבחין בנזק המתהווה.

החברה, מנגד, טוענת כי האשמה מוטלת לפתחו של אליאב, ומעשיו הם שגרמו לנזק. לטענתה, אליאב לא פעל במדויק בהתאם להנחיותיה.כמו כן, לשיטתה אין כל קשר סיבתי בין השימוש בתוסף שעליו המליצה לבין הנזק הנטען. לדבריה, לא הוכח שהשימוש בתוסף הוא שגרם לנזקים הנטענים לגידולים.

 

דיון והכרעה

ביהמ"ש ציין כי על פי חוות דעת המומחה מטעם אליאב, קליטת הצמח את החנקן המצוי בחומר שהומלץ ע"י החברה, עלולה לגרום להתמוטטות הצמחים, כפי שכנראה, באופן סביר, אירע בחממה. לעומת זאת, מומחה החברה העלה בחוות דעתו גורמים נוספים אשר יכולים היו להשפיע על הגידולים, כגון בעיות אגרוטכניות ומזג אוויר חם, אך הלה לא הוכיח וביסס השערות אלו. כמו כן,אליאב גידל עגבניות בשתי חלקות סמוכות, השתמש באחת מהן בתוסף החברה ובשנייה לא. תנאי מזג האוויר היו זהים ובאחת מהן התגלה נזק ובשנייה לא. לאור האמור, ביהמ"ש שוכנע כי התוסף אשר נרכש מהחברה, הוא שגרם לנזקים בגידולים.

ביהמ"ש הוסיף כי אליאב ביצע את הנחיית החברה לאחר קרות הנזק, והבעיה לא נפתרה. חרף זאת, החברה לא שלחה נציג מטעמה על מנת לברר מה גרם לנזק. ביהמ"ש קבע שהחברה לא סייעה כנדרש עת התגלתה הבעיה בגידולים.

כתוצאה מהשתלשלות העניינים, לא ניתן היה לשווק את העגבניות, גידולן הופסק ואליאב ספג נזקים. ביהמ"ש קבע כי יש להטיל אחריות לנזק על החברה.

ביהמ"ש פסק כי יש לקחת בחשבון בקביעת גובה הפיצוי 33.36 טון עגבניות שניזוקו, בשווי 61,119.52 ₪.

 
סיכום

ביהמ"ש פסק כי החברה וחברת הביטוח, תשלמנה לאליאב, יחד ולחוד, סך כולל של 61,119.52 ₪.

בנוסף, הן תשלמנה הוצאות משפט בסך של 12,000 ₪ ושכ"ט עו"ד בסך של 18,000 ₪.       

ניתן ב - ‏י"ג תשרי, תשע"ד, ‏17 ספטמבר, 2013, בהעדר הצדדים.

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: