החליק בחדר האוכל של קיבוץ הזורע ותובע מהקיבוץ לפצותו בגין נזקיו

בבית משפט השלום בירושלים בפני כב' השופטת ענת זינגר. ת"א 6189/09 גיא לוין נ' קיבוץ הזורע ואח'
הרקע

באפריל 2007, החליק גיא בחדר האוכל של קיבוץ הזורע, ונגרמו לו נזקים שונים. גיא טוען, כי הגורם לנפילתו היה יוגורט שהיה מרוח על הרצפה, והאחריות לאירוע מוטלת על הקיבוץ אשר לא דאג לתחזוקה נקייה של המקום, ועל כן הוא הגיש תביעה כנגד הקיבוץ. כמו כן, טען גיא, תוך צירוף חוות דעת רפואית, כי בנוסף לטיפולים שנאלץ לעבור, הוא סובל עד היום מכאבים ומהגבלה בתנועה ומ-20% נכות.

מנגד, הכחיש הקיבוץ את אחריותו לאירוע, והוסיף, תוך תמיכת טענותיו בחוות דעת רפואית, כי הנזקים שנגרמו לגיא מצומצמים מכפי שנטען בכתב התביעה ויש להעמיד את נכותו על 10%.

לאור הפער בין חוות הדעת שהוגשו על ידי הצדדים, מינה בית המשפט מומחה מטעמו, אשר בדק את גיא והגיע למסקנה כי יש להעמיד את נכותו על 15%. בנוסף, קבע המומחה מטעם בית המשפט, כי יש להכיר בנכות זמנית מלאה של גיא למשך 6 חודשים ובנכות של 30% למשך שישה חודשים נוספים.

 
דיון והכרעה

לנוכח הראיות שנשמעו ולאור הסדר הניקיון הקבועים בחדר האוכל של הקיבוץ, הגיע בית המשפט למסקנה, כי טענתו של גיא שהיוגורט היה במקום עוד מארוחת הבוקר, אינה סבירה. לאור זאת, קבע בית המשפט, כי בין אם היוגורט נשפך לגיא עצמו או למישהו אחר, ברי כי הדבר אירע בסמכות רבה לאירוע הנפילה, ואין להשית על הקיבוץ חבות לנזקיו של גיא.

בית המשפט המשיך והבהיר, כי השאלה אינה האם הקיבוץ עשה כל שיכול היה להיעשות בכדי למנוע את הנזק, אלא האם הוא עשה כל אשר היה סביר ומצופה שיעשה – והתשובה לכך חיובית.

סיכום

בית המשפט דחה את תביעתו של גיא כנגד הקיבוץ, וחייב אותו בשכ"ט בסך 5,000 ₪.

ניתן ב- ג' תשרי תשע"ג, 19 בספטמבר 2012, בהעדר הצדדים.
לאתר קיבוץ הזורע

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: