המועצה האזורית תפצה נהג לאחר שעלה עם רכבו על פתח ביוב פתוח למחצה וניזוק

בבית משפט תביעות קטנות בירושלים, בפני כב' הרשם הבכיר בנימין בן סימון. ת"ק 37600-02-16  דוגה נ' י.ד. ברזאני ואח'.

המדובר בתביעה נגד המועצה האזורית תמר וחברת ברזאני של אדם שרכבו נפגע כתוצאה ממעבר על פתח ביוב שהיה פתוח למחצה בשטח המועצה.

הרקע

לטענתו של מתן, תוך שנסע ברכבו בשטח מועצה אזורית תמר עלה רכבו על פתח ביוב שהיה פתוח למחצה ובשל כך התפוצץ צמיג ברכבו ונגרם לו נזק. התובע טוען כי היה בכוונתו להמשיך בנסיעה לירושלים דבר שלא התאפשר לו בשל התקרית ולא הותיר לו ברירה אלא להזמין גרר שחילץ אותו וגרר את רכבו למוסך.

עוד טוען מתן, כי מיד לאחר התאונה פנה למועצה בבקשה שתפצה אותו על הנזק שנגרם לו, אולם זאת הפנתה אותו לגורמים שונים תוך שהיא ממאנת לקחת אחריות ולפצותו.

מנגד, טוענת המועצה, כי הנזק אירע במקום בו התבצעו עבודות תשתית ע"י חברת ברזאני אשר פעלה במקום מטעם חברה ממשלתית, ולכן יש לפנות אליה ישירות.

חברת ברזאני טוענת מצדה, כי היא חברה קבלנית שזכתה במס' עבודות באזור עבור החברה הממשלתית, וכי היא התקשרה עם קבלן משנה בשם "הכביש הבטוח בע"מ" ולכן עליו האחריות מוטלת ואין היא נושאת באחריות.

דיון והכרעה

ביהמ"ש פתח בכך שבפקודת העיריות קיימת חובה על הרשות המקומית לדאוג, להסיר ולמנוע מכשולים ברחוב. אשר על כן, ביהמ"ש קבע כי האחריות בדבר נתונה למועצה האזורית ועליה היה מוטל לברר מי האשם בתקרית ולדאוג לחייבו על כך.

במקום לעשות כן, ביהמ"ש התרשם כי המועצה האזורית השקיעה מאמצים רבים בניסיון להתחמק מאחריותה, ובתוך כך, שיגרה מספר מכתבים לנפגע, ובכל מכתב השליכה את האחריות על גורם אחר.

ביהמ"ש סבר כי מכיוון ובאזור התקרית פעלה חברה ממשלתית, המועצה האזורית הייתה צריכה לראות בה כגורם האחראי ולדאוג להביאה לדין. אולם המועצה לא עשתה זאת ולא צירפה את החברה הממשלתית לתביעה באמצעות הודעת צד ג' ולכן עליה לשאת באחריות בעצמה.

לגבי גובה הנזק, קיבל ביהמ"ש את תביעתו של הנהג במלואה ודחה את כל ההשגות שהיו למועצה האזורית בדבר הסכומים שנתבעו.

סיכום

ביהמ"ש קיבל את תביעתו של הנהג, וחייב את המועצה האזורית בתשלום פיצויים לנהג בגין הנזק שנגרם לרכבו, עלויות גרירה, שכר טרחת שמאי, והוצאות משפט בסך כולל של 25,044 ₪.

ניתן ביום: כ"ז אלול תשע"ו , 30 ספטמבר 2016, בהעדר הצדדים.

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: