המועצה מחויבת לפנות את הפסולת החקלאית במושבים המצויים בתחום שיפוטה

עתמ (ב"ש) 28058-01-22 שמעון מגן נ' מועצה אזורית אשכול

לפני כבוד השופטת העמיתה חני סלוטקי בבית המשפט לעניינים מנהליים בבאר שבע

 

תמצית

שמעון מגן (להלן: "התובע") מתגורר במושב תלמי אליהו, ומבקש לחייב את מועצה אזורית אשכול (להלן: "הנתבעת") לפנות את הפסולת החקלאית המפוזרת בתחום המועצה.

 

טענות הצדדים

העותר טוען כי במושב עצמו ישנם למעלה מ-70 ערמות פסולת חקלאית המפוזרות במוקדים שונים והן מהוות מפגעים תברואתיים. כמו כן, לטענת העותר, לפי ס' 63 לצו המועצות המקומיות, למועצה סמכות מנהלית לפעול לסילוק ומניעה של מפגעים תברואיים, וכן זאת גם לפי הנחיית היועמ"ש. כמו כן, לטענת העותר, למשרד להגנת הטבע אחריות משותפת לעניין ניהול הפסולת והשמירה על הסביבה.

לטענת מועצה אזורית אשכול, היא האצילה את הסמכות לטיפול בפסולת החקלאית לוועד המקומי תלמי אליהו. כמו כן, טוענת המשיבה כי יש לדחות את העתירה מחוסר סמכות שיש למועצה. בנוסף, טוענת המשיבה כי אין לה תקציב לצורך ניקוי שטחי המושב, וכן לגופו של עניין – על החקלאים לפנות בעצמם את הפסולת לתחנות מעבר.

לטענת המשרד להגנת הסביבה (להלן: "המשיבה 2"), העותר לא תוקף אף החלטה של המשרד, וכן כי האחריות לפינוי וניקיון השטחים בתחום שיפוטה של המועצה – הינם בידיה.

לטענת מושב תלמי אליהו, על המועצה מוטלת על פי הדין חובה לפינוי הפסולת החקלאית, וכן החובה להקים, לתחזק, ולתפעל אתרים לסילוק פסולת. כמו כן, לטענתו, המועצה התחייבה להקים מפח"ק (מרכז פינוי אשפה חקלאית) בתחומי המושב, ושלא עשתה כן – מדובר בהפרה בוטה.

 

דיון 

1.     שיוך הפסולת החקלאית לחקלאים מכוח חוקי עזר – טענה זו דינה להידחות. לא ניתן לשייך את הפסולת החקלאית שנערמה במושב לאורך השנים למי מחקלאי המושב. 

2.     האצלת סמכויות המועצה – טענה זו דינה להידחות. בהלכת גליל תחתון נקבע כי חובתה של רשות מקומית לדאוג לפינויה וסילוקה של פסולת, וזאת נלמדת מס' 63 לצו המועצות המקומיות. מכאן, המועצה לא רשאית להאציל סמכות זו, בין היתר בעניינו לוועד המקומי של המושב.

3.     העדר תקציב – ביהמ"ש קבע כי המועצה אחראית בראש ובראשונה לשלום תושביה, לרבות בריאותם ורווחתם. על פי הלכת גליל תחתון, קשיי תקציב אינם יכולים להוות הצדק למחדלי המועצה. לגופו של עניין, מכוח תקצוב פינוי הפסולת מטעם משרד החקלאות וכן ממקורות אחרים, יוצא כי על המועצה יהיה להקצות כ-2 מיליון ₪ בלבד לצורך פינוי הפסולת.

 

הכרעה

המועצה תקיים את חובתה לפינוי הפסולת החקלאית במושב, תוך 6 חודשים מיום מתן פסק הדין. המשרד להגנת הסביבה ילווה ויפקח על מלאכה זו.

ניתן היום, ב' כסלו תשפ"ד, 15 נובמבר 2023, בהעדר הצדדים.

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: