הסכם להקמת מפעל בקיבוץ יקום- האם נעשה תוך התחמקות מתשלום דמי תיווך וגרימת הפרת חוזה?

בבית המשפט המחוזי בתל אביב-יפו ת''א 2040/03 אי.פי.אי אינטרנשיונל אקויפמנט בע''מ ואלכסנדר (סאני) שביט נ' פלסטיב יקום – שותפות מוגבלת

 

העובדות הרלוונטיות:

חברת אי.פי.אי אינטרנשיונל אקויפמנט ואלכסנדר שביט, דירקטור בחברה, תובעים מפלסטיב יקום, שבבעלות קיבוץ יקום, סך של 2,712,007 ₪ כדמי תיווך או עמלה בגין פעולת התיווך שביצעו ולחילופין, כפיצוי בגין עוולת "גרם הפרת חוזה" שביצעה פלסטיב יקום כלפיהם בכך שגרמה להפרת הסכם שהיה קיים בין אי.פי.אי אינטרנשיונל אקויפמנט ואלכסנדר שביט לבין חברת אלופק. אי.פי.אי אינטרנשיונל אקויפמנט ייצגה בישראל את חברת אלופק הנורווגית המייצרת חומרי אריזה מפלסטיק.

 

טענות אי.פי.אי אינטרנשיונל אקויפמנט בע"מ ואלכסנדר (סאני) שביט:

אי.פי.אי אינטרנשיונל אקויפמנט תיווכה בין חברת אלופק לבין פלסטיב יקום והביאה לכריתת הסכם ביניהן לצורך הקמת מפעל משותף. בטרם נוצר הקשר בין חברת אלופק לפלסטיב יקום, נעשה הסכם בעל-פה בין אי.פי.אי אינטרנשיונל אקויפמנט לבין חברת אלופק, לפיו אי.פי.אי אינטרנשיונל אקויפמנט תספק לחברת אלופק שרותי ייעוץ ושירותים משרדיים. עוד סוכם כי, אלכסנדר שביט יספק לחברת אלופק שירותי ניהול וייעוץ תמורת תשלום עליו אמורים היו להסכים בעתיד. אולם, בפועל לא נחתמו מעולם הסכמי השירות והייעוץ.

חברת אלופק מסרה, בסופו של דבר, את ניהול שירותי המשרד לפלסטיב יקום, ואף הקימה עימה מפעל משותף לייצור פקקי פלסטיק לקרטוניות משקה בקיבוץ יקום.

 

טענות פלסטיב יקום – שותפות מוגבלת:

מעולם לא סוכם ולא הובטח ל-אי.פי.אי אינטרנשיונל אקויפמנט ולאלכסנדר שביט תשלום דמי תיווך. אי.פי.אי אינטרנשיונל אקויפמנט הציגה עצמה כנציגת חברת אלופק וכנושאים ונותנים מטעמם ועל כן אין מגיעים להם דמי תיווך כלשהם. כמו כן, לא נכרת כל הסכם חברת אלופק לבין אי.פי.אי אינטרנשיונל אקויפמנט, אלא נכשל מו"מ שנוהל, ושלא התגבש לכלל הסכם.

 

כב' השופט נ. ישעיה פסק:

חברת אי.פי.אי אינטרנשיונל אקויפמנט והדירקטור בחברה-אלכסנדר שביט לא הציגו כל מסמך או הסכם, לפיו התחייבה פלסטיב יקום לשלם להם דמי תיווך כלשהם, ואף לא נמצאו ראיות לקיומה של כוונה או גמירות דעת מצד פלסטיב יקום לשלם לאי.פי.אי אינטרנשיונל אקויפמנט דמי תיווך בגין ההתקשרות עם חברת אלופק. מנגד מהעדויות נראה כי, פלסטיב יקום הייתה משוכנעת כי מתנהל מו"מ בינה לבין חברת אלופק באופן ישיר באמצעות נציגתה בישראל- אי.פי.אי אינטרנשיונל אקויפמנט. לכן, תביעתם של אי.פי.אי אינטרנשיונל אקויפמנט ואלכסנדר שביט לקבל תשלום דמי תיווך בסך 2,712,007₪-  נדחית.

כמו כן, הנסיבות והראיות שהוצגו אינן מצביעות על תשתית עובדתית שניתן לבסס עליה תובענה בעילת תביעה של גרם הפרת חוזה. לא הוכח כי נכרת הסכם בין חברת אלופק לאי.פי.אי אינטרנשיונל אקויפמנט. מעדויות שהוצגו, מתבקשת המסקנה כי נערך אמנם מו"מ, אך הוא הופסק בשל קשיים שהתגלעו והביאו להפסקתו. לפיכך, פנייתה של חברת אלופק לפלסטיב יקום, שנעשתה לאחר כישלון מו"מ עם אי.פי.אי אינטרנשיונל אקויפמנט, לא נגרמה מהתערבות כלשהי מצדה של פלסטיב יקום.

לסיכומו של עניין, תביעתם של אי.פי.אי אינטרנשיונל אקויפמנט ואלכסנדר שביט נדחית מאחר ש"התערבות" פלסטיב יקום, ככל שהייתה- לא הוכחה ולא היוותה את הגורם שהביא לסיום או ניתוק היחסים והמו"מ בין אי.פי.אי אינטרנשיונל אקויפמנט ואלכסנדר שביט לחברת אלופק, שכן לא הוכחה כל התערבות כלשהי.

 

אי.פי.אי אינטרנשיונל אקויפמנט ואלכסנדר שביט ישלמו לפסלטיב יקום סך 40,000 ₪ בצרוף מע"מ בגין הוצאות משפט.

ניתן ביום16/4/2009

 

לדף הבית של קיבוץ יקום

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: