העדר הצורך בקשר בין רמת השירותים והיקפם, שמקבל התושב לבין חובתו לשלם ארנונה

בית משפט השלום בירושלים

ת"א 30120-10-14 עיריית ירושלים נ' בית החולים סמיראמיס ליולדות בע"מ

 

תמצית:

עיריית ירושלים (להלן: "העירייה") דרשה תשלום חוב ארנונה עבור שני נכסים אשר מרכיבים את בית חולים סמיראמיס ליולדות בע"מ אשר מופעל למעשה על ידיי חברת סמיר אמיס בע"מ (להלן: "סמיר אמיס"). הנכסים הנ"ל נמצאים בשטחה המוניציפלי של עיריית ירושלים אך סמיר אמיס גורסים כי הם אינם מחויבים בתשלום הארנונה כיוון שאינם מקבלים שירותים עירוניים.

 

רקע:

מדובר בתביעה כספית שהוגשה על ידיי העירייה בעבור חוב ארנונה בסכום של 1,191,257.07 ₪ אשר נצבר בין השנים 2005-2016 ביחס לשני הנכסים אשר מרכיבים את בית החולים סמיר אמיס אשר נמצא בכפר עקב במזרח ירושלים. במהלך השנים בהם התנהל ההליך המשפטי התקיימו ניסיונות רבים להגיע להסכמה בין הצדדים מחוץ לכותלי בית המשפט מול מחלקות שונות בעירייה וגם בהליכים המשפטיים הקודמים לדיון אך ניסיונות אלו לא צלחו.

 

טענות הצדדים:

סמיר אמיס טוענים כי אין לחייב אותם בארנונה כיוון שהינם נמצאים מאחורי גדר ההפרדה והכניסה לאזור מותנית בליווי צבאי או משטרתי ולכן אינם מקבלים כלל שירותים מהעירייה באופן המצדיק תשלום ארנונה. עקב כך שאינם מקבלים שירותים עירוניים סמיר אמיס נאלצים לשלם עבור שירותים אלו בעצמם ולכן הם טוענים כי יש לקזז סכום זה מחוב הארנונה. בנוסף לטענות הללו העלו סמיר אמיס כי התושבים בשכונה משלמים תעריף ארנונה נמוך יותר אך בית החולים משלם ארנונה בתעריף זהה לשאר בתי החולים בעיר.

העירייה הכחישה טענות אלו וטענה כי היא מספקת שירותים שונים לכפר עקב לדוגמת: פינוי שלג, פתיחת צירים ראשיים, שירותים וטרינריים, ריבוד כבישים, הצבת פחי אשפה, ניקיון ופינוי אשפה. בנוסף לכך טענו כי הם מחזיקים בתקציב ייעודי עבור שכונות "עוטף ירושלים" אשר כפר עקב נכלל בהן, תקציב זה עמד על 1,000,000 ₪.

 

דיון והכרעה:

לא הייתה מחלוקת בין הצדדים על כך שכפר עקב נכלל בשטח המוניציפלי של עיריית ירושלים. העירייה הוכיחה על ידיי תצהירים של מנהלים הממונים על התחזוקה ובהצגת התקציב המיועד לאזור זה כי היא אכן מספקת שירותים עירוניים לאזור אך היקפם לא נקבע מחמת היעדר הצגת נתונים מתאימים בהליך. בהתאם לסעיף 8(א) לחוק ההסדרים וסעיף 300 לפקודת העיריות, הוראות אלו קובעות כי העירייה רשאית לגבות ארנונה מדי שנה על נכסים בתחומה שאינם אדמת בניין. בהוראות אלו התשלום אינו מותנה בקבלת שירותים עירוניים, גם גובה התשלום אינו מקביל לכמות השירותים אשר קיבלו מחזיקי הנכסים. גם אם טענת סמיר אמיס כי היקף שירותי העירייה בכפר עקב קטן מהיקפם בשאר חלקי העיר אין מכאן השלכה על חובת תשלום הארנונה המוטלת עליהם.

 

סיכום:

התביעה התקבלה

סמיר אמיס תחויב בתשלום חוב הארנונה מיום 1.1.2010 ועד ליום 31.12.2016 בצירוף הפרשה וריבית. בנוסף לכך, תחויב סמיר אמיס בהוצאות המשפטיות של העירייה בסך 25,000 ₪.

ניתן היום, ט"ז אדר א' תשפ"ד, 25 פברואר 2024, בהעדר הצדדים.

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: