הקיבוץ מסרב לממן בניית קיר תומך לאחד מחבריו

בבית המשפט לתביעות קטנות בחדרה, בפני כב' השופטת רקפת סגל מוהר. ת"ק-58498-07-15 בוימל נ' קיבוץ להבות חביבה.

המדובר בתביעה של חבר קיבוץ התובע סך של 33,000 ₪ מהקיבוץ בשל סירובו לבנות קיר תומך למגרש ביתו.

הרקע

חבר קיבוץ להבות חביבה טוען כי במסגרת פרויקט עבודות פיתוח שהתבצע בקיבוץ, הקים הקיבוץ קירות תומכים ברוב מגרשי הבתים ואף בזה של שכנו. החבר מוסיף כי מכיוון ומגרש ביתו נמצא בשיפוע, הוא פנה בבקשה למנהל הפרויקט וביקש את אישורו ליישור המגרש, אך המנהל הורה לו להמתין עם יישור המגרש עד להקמת התשתיות באזור. עוד טוען החבר, כי הבטיח לו מנהל הפרויקט שאם יעשה כך הקיבוץ יממן עבורו קיר תומך לביתו. לאחר שהוקמו התשתיות סירב הקיבוץ לבקשתו של החבר לבניית קיר תומך, והוא בנה לבסוף את הקיר מכספו בסכום רב אף יותר מסכום התביעה.

החבר טוען כי אילו לא היה ממתין עם יישור הקרקע עד להקמת התשתיות, הקיבוץ היה מוכרח לבנות קיר תומך לביתו, זאת מכיוון ועבודות התשתית הם שגרמו לכך שבכדי ליישר את הקרקע החבר היה צריך לבנות קיר תומך. עוד טוען החבר כי העבודות פגעו בגינה ובמערכת ההשקיה שלו בלא שניתן לו כל פיצוי על כך מצד הקיבוץ.

מנגד טוען הקיבוץ, כי הקיר התומך נבנה רק במגרשים בהם בוצעו עבודות פיתוח ואשר בשל העבודות נצרך הבית לקיר תומך. ככלל טוען הקיבוץ, חבר שרוצה לבצע בנייה של קיר תומך באופן פרטי לביתו צריך לשלם על כך מכספו, ולכן על אף שבמגרשו של החבר אכן בוצעו עבודות תשתית, העבודות לא פגעו במגרש בצורה המצריכה בניית קיר תומך.

הקיבוץ הודה בכך שבמהלך העבודות נפגעה גינתו של החבר ומערכת ההשקיה שלו, אולם לטענת הקיבוץ הוצע לחבר פיצוי כספי על כך והוא סירב לקבלו.

דיון והכרעה

ביהמ"ש הכריע כי החבר לא הוכיח את דבר הבטחתו של מנהל הפרויקט. בנוסף, לא סתר החבר את טענת הקיבוץ בדבר מימון הקירות התומכים ע"י חברי הקיבוץ שהחליטו ליישר את שטחם. משכך, ומכיוון והחבר דרש את הקמת הקיר התומך לאחר שהוא יישר את הקרקע באופן עצמאי קבע ביהמ"ש כי דין התביעה להידחות.

עם זאת, ביהמ"ש ראה לנכון להורות על פיצוי החבר בגין הפגיעה שנגרמה בגינתו ובמערכת ההשקיה שלו.

סיכום

ביהמ"ש דחה את התביעה למימון הקיר התומך ומנגד חייב את הקיבוץ בתשלום פיצויים בסך 5,000 ₪ לחבר בגין הפגיעה בגינתו

ניתן ביום: י"ח תשרי תשע"ז, 20 אוקטובר 2016, בהעדר הצדדים.

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: