הקמת המבנים בקיבוץ שדה נחמיה נעשתה ללא היתר המינהל ולכן סירב ביהמ"ש לעכב הליכים בתביעה נגד הקיבוץ

בבית משפט המחוזי בנצרת בפני כב' השופט הבכיר זיאד הווארי. ת"א 28909-06-13 מנהל מקרקעי ישראל - נצרת ואח' נ' קיבוץ שדה נחמיה - אגודה שיתופית 570003558 ואח'
הרקע

בינואר 2011 פנתה חברת מקור הירדן לביהמ"ש בבקשה לקבוע כי בינהּ לבין קיבוץ שדה נחמיה קיים הסכם מכר, הנותן למקור הירדן זכות חכירה לדורות בחלקה המצויה בתחומי המקרקעין של הקיבוץ. כעבור כשנתיים, הגיש המינהל תביעה כנגד חברת מקור הירדן והקיבוץ וטען כי לא ידע על ההסכמים לבניית צימרים שנחתמו בין הקיבוץ והחברה, וודאי שלא נתן הסכמתו להם, כמתחייב בהיותו בעל השטח. בנוסף לזאת, הגיש המינהל בקשה לסעד זמני האוסר על מקור הירדן או הקיבוץ לעשות כל פעולה בחלקה, וזאת עד להכרעה בתיק העיקרי.

בבקשה דנן, מבקשת מקור הירדן לעכב את ההליכים בתביעה שהגיש המינהל וזו עד למתן הכרעה בתביעה שהגישה החברה, שהרי לטענת מקור הירדן, כל הכרעה שתתקבל בתיקהּ תהווה הכרעה אף בתביעה האחרונה שהגיש המינהל.

מנגד טוען המינהל, כי התביעה שלו הוגשה לאחר הפרה חדשה וחמורה של חברת מקור הירדן, לפיה נערכו עבודות בנייה במקרקעין הקיבוץ ללא אישור ורשות המינהל. הפרה זו אירעה לאחר הגשת התביעה של המינהל, ולכן אין עניין בדחיית התביעה.

דיון והכרעה

ביהמ"ש מבהיר כי ההפרה של חברת מקור הירדן, הקמת מבנים במקרקעין של הקיבוץ ללא אישור ורשות המינהל, גורמת לדחיית הטענה כי הכרעה בתביעה אחת תכריע את דין התביעה השני. בהתאם לזאת, קובע ביהמ"ש, כי אף אם תתקבל תביעת מקור הירדן, אין זה שולל את תביעת המינהל בגין בנייה לא חוקית או הפרה של הסכם חכירה, ולכן אין כל הצדקה לדחיית ההליכים בתיק.

סיכום

ביהמ"ש דוחה את הבקשה לעיכוב הליכים בתיק, וקובע כי אין כל הצדקה לעיכוב הליכים בתביעה שהגיש המינהל נגד חברת מקור ירדן וקיבוץ שדה נחמיה.

ניתן ב- י"ח חשון תשע"ד, 22 אוקטובר 2013 .

לאתר קיבוץ שדה נחמיה  

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: