התבטאויותיו של דני עטר בישיבת המליאה של המועצה האזורית גלבוע יעלו לו ביוקר, ישלם 50,000 ₪ פיצויים בגין לשון הרע

בית משפט השלום בנצרת ת''א 8289-04 יעל אשל נ' דני עטר

 

העובדות הרלוונטיות:

יעל אשל, משמשת כמבקרת פנים במועצה האזורית גלבוע. המשיב, דני עטר שימש לימים כראש המועצה האזורית גלבוע. 

יעל אשל טענה כי בישיבת מליאה של המועצה האזורית גלבוע, דני עטר השמיע ביטויים כמו "לאף אחד לא הייתה כוונה לקלוט למועצה ענייה כשלנו, לעבודה, מבקרת שתעורר פרובוקציות כל הזמן. לפני הבחירות תוך כדי הבחירות ואחריהן" וכן טען כי יעל אשל נפגשה עם חבר קיבוץ גבע ודיווחה לו על ליקויים במועצה האזורית גלבוע.

כמו כן, בישיבה נוספת סיפר דני עטר כי יעל אשל העבירה לעיתון מקומי דוחות ביקורות שערכה, עוד בטרם העבירה אותם למועצה עצמה. דני עטר הוסיף כי יעל אשל אינה רוצה לעבוד ואין היא עובדת כבר 4 שנים, ניתן לספור על כף יד אחת את מספר הפעמים שהיא הגיעה לעבודה וכל רצונה של יעל אשל הוא לנגח ולהראות כי המועצה האזורית גלבוע אינה מתפקדת כשורה.

בישיבת מליאה נוספת טען דני עטר כי יעל אשל גונבת כספים מהמועצה.

 

יעל אשל הגישה תביעה לבית המשפט השלום בטענה כי דבריו של דני עטר מהווים לשון הרע. מנגד דני עטר טען כי הדברים שנאמרו בישיבות, מופיעים אך ורק בפרוטוקולים ועל כן אין הם מהווים לשון הרע.

בית משפט השלום דחה את התביעה של יעל אשל, וקבע כי האמרות המיוחסות אכן נאמרו על ידי דני עטר וכן הדברים מהווים פרסום כמשמעו בחוק איסור לשון הרע, וכי הדברים אכן מהווים לשון הרע. עם זאת בית המשפט קבע כי לדני עטר, כראש מועצה קיימת הגנה במסגרת החוק, מכיוון שהדברים נאמרו במסגרת ישיבות מליאה וביקורת.

התיק הגיע לדיון בבית המשפט המחוזי, שפסק הוא מקבל את טענותיה של יעל אשל ולפיכך אכן יש במקרה זה הוצאת לשון הרע כנגדה.

נפסק כי התיק יחזור לבית משפט השלום לשם קביעת הפיצויים שישלם דני עטר ליעל אשל.

לסיקור פסק דינו של בית המשפט המחוזי לחץ כאן.

בינתיים הגיש דני עטר בקשת ערעור לבית המשפט העליון, החלטה בנושא זה טרם התקבלה. עם זאת בית המשפט השלום לא מוצא לנכון לדחות את קביעת הפיצויים עד למתן ההכרעה בעליון.

 

טענות הצדדים:

מצד אחד טוענת יעל אשל כי על חוק איסור לשון הרע היא זכאית לפיצוי ללא הוכחת נזק בסך של 100,000 ₪. כמו כן הביטויים גרמו לה לנזקים בכך ששמה הטוב נפגם והיא תתקשה בעתיד למצוא עבודה כמבקרת פנים בגופים ציבוריים.

לסיכום העמידה יעל אשל את תביעתה על סך של 200,000 ₪.

דני עטר מתנגד לפיצויים המבוקשים וטוען כי יש להביא בחשבון את התנהגותה, כאשר הכפישה את שמו לפני הבחירות שנערכו בשנת 2004. לכן על חוק איסור לשון הרע יש לקחת את הפרובוקציות שלה בחשבון בקביעת הפיצוי.

 

השופטת לילי יונג-גפר פסקה:

יעל אשל לא הוכיחה לבית המשפט כי אמרותיו של דני עטר פגעו בתדמיתה, לראיה היא עדיין משמשת כמבקרת הפנים במועצה.

בקביעת גובה הפיצוי יש להתחשב בפורום המצומצם בו נאמרו הדברים, תוך נתינת משקל לעובדה שהדברים נרשמו בפרוטוקולים הפתוחים לציבור הרחב.

יש לתת משקל לעובדה שהדברים נאמרו בפני חברי המועצה, קצין המחוז במשרד הפנים  והיועצת המשפטית אשר מהווים גורם עקיף המפקח על התובעת ועל תפקודה, לכן היה בדברים אלו משום פגיעה בשמה הטוב, במעמדה ובכבודה בעיני החברה המהווים נזק שאינו נזק ממון דווקא ולכך זכאית יעל אשל לפיצוי.

בסיכומו של עניין נפסק כי דני עטר יפצה את יעל אשל בסך של 25,000 ₪ בעבור כל אחד מהפרסומים ובסה"כ 50,000 ₪. כמו כן ישלם דני עטר את ההוצאות המשפטיות של יעל אשל בסך של 15,000 ₪ בתוספת מע"מ.

ניתן ביום 15.01.2009.

לאתר האינטרנט של המועצה האזורית גלבוע לחץ כאן.

            

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: