חברת אסקן ישראל שירותי חשמל ואנרגיה אחראית לנזקים שנגרמו לחבר קיבוץ פלמחים בגין הפסקת חשמל בקיבוץ

בבית משפט לתביעות קטנות בראשון לציון בפני כב' השופטת שלומית יעקובוביץ. ת"ק 6108-12-10 ינון שעובי נ' אסקו ישראל שירותי חשמל ואנרגיה
הרקע

במהלך שנת 2010 ארעה הפסקת חשמל בקיבוץ פלמחים. כתוצאה מהפסקת החשמל נפגעו מספר מכשירי חשמל, ובין היתר, נפגעו מכשיריו של ינון שעובי, חבר הקיבוץ. בעקבות הנזקים שנגרמו למכשיריו, תובע ינון את חברת אסקן ישראל שירותי חשמל ואנרגיה אשר חתומה על הסכם מול הקיבוץ, לפיו החברה אחראית לדאוג לאחזקתה ותקינותה של מערכת החשמל בקיבוץ, משעון מדידה של חברת החשמל ועד המונה הפרטי שבכל דירה, כאשר אחריות חברי הקיבוץ מצומצמת למערכת החשמל הביתית בלבד. לטענת ינון, לוח החשמל של הקיבוץ לא היה תקין, דבר שגרם לעליית מתח חדה בעקבותיה ניזוקו מכשירי החשמל, ולכן הפרה החברה את חובתה כלפי הקיבוץ ואחראית לנזק שנגרם.

מנגד, טוענת החברה, כי לוח החשמל המבני במבנה של ינון, אשר נבדק בחודש אפריל 2010 ונמצא לא תקין, נמצא באחריותו של ינון ושאר דיירי המבנה ולא של החברה, שהרי היא איננה אחראית ללוחות החשמל המבניים של הצרכנים, עליהם מותקנים המונים הדירתיים או אלה המובילים למונים הדירתיים.

 
דיון והכרעה

בית המשפט מקבל את תביעתו של ינון ופוסק, כי האחריות של החברה בהתאם לאמור בהסכם הינה החל משעון המדידה של שחברת החשמל ועד למונה הצרכן. בהתאם לחוות דעת מומחה שהביא ינון הוכח כי התקלה ארעה בלוח החלוקה הנמצא באחריות החברה ולכן היה עליה לטפל בזה. בית המשפט סומך את החלטתו בעובדה כי עובד מטעמה של החברה הגיע למקום וטיפל בתקלה, אולם עובדה זאת לא צוינה ע"י החברה, אשר החליטה לא לזמן את העובד למתן עדות והכחישה כי התקלה הובאה לידיעתה. ביהמ"ש מציין בענין זה, כי כאשר יש ראיה משמעותית ורלבנטית בהישג יד, אשר בעל הדין נמנע מלהציגה, רשאי ביהמ"ש להסיק מאי הצגתה מסקנות מכריעות וקיצוניות יותר נגד הנמנע מלהציגה.

בנוסף, מציין ביהמ"ש, כי העובדה שדירות נוספות בקיבוץ סבלו מאותה תקלה מוכיחה כי התקלה ארעה במערכת החשמל שלפני המונה הדירתי.


סיכום

בית המשפט מחייב את חברת אסקן ישראל שירותי חשמל ואנרגיה בתשלום בסך 2,400 ₪ בגין מכשירי החשמל שהתקלקלו לינון בגין הפסקת החשמל, וכן חייב את החברה בתשלום הוצאות משפט בסך 1,000 ₪.

ניתן ב- ה' חשון תשע"ג, 21 אוקטובר 2012.

לאתר קיבוץ פלמחים

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: