חובת יורשים לשלם לרמ"י עבור שימושים חורגים של קודמיהם

ת"א 25207-09-17 רשות מקרקעי ישראל נ' חסן ואח'

בבית משפט השלום באשקלון לפני כבוד השופט עידו כפכפי

יורש של זכויות במשק 66 בשדה עוזיהו (להלן: "היורש") ביצע שימוש חורג במשק של אביו (להלן: "המנוח") באופן שהוא מחויב לשלם דמי שימוש ראויים לרשות. רשות מקרקעי ישראל (להלן: "התובעת") דורשת תשלום זה באופן רטרואקטיבי על רקע של עשיית עושר ולא במשפט.

 

רקע:

הנתבע עשה שימוש שרובו שימוש מסחרי, לאחסנה או מלאכה, כאמור שימושים חורגים ונרחבים, מעבר לייעוד החקלאי של החלקה. שימוש זה החל בשנת 2014.

 

טענות הצדדים:

התובעת מתבססת על הפרת הסכם משבצת, וכן על טענה של עשיית עושר ולא במשפט. הגנת הנתבעים מתבססת על כך שאין לייחס חובות של המנוח ליורשים. כמו כן, הנתבע טוען לשיהוי בתביעה ולהתיישנות עילות התביעה.

 

דיון:

מכלול הראיות מראות כי אכן נעשה שימוש חורג במשק חקלאי במהלך השנים, באופן שביטל את ייעודו החקלאי כליל, למרות מתן פסק דין משנת 2006 האוסר זאת

אין לקבל את טענת השיהוי של הנתבע, משום שהתובעת לא ויתרה על זכותה, וכן מצבו של הנתבע לא נהיה רע בעקבות השיהוי. ההפך הוא הנכון – הנתבע נהנה מהשיהוי בכך שהמשיך לבצע שימושים חורגים במשק החקלאי, ולהתעשר מכך.

בנוסף, בנוגע לטענת הנתבע כי השימושים נעשו ע"י אביו, ולכן אין הוא חב בחובותיו, ביהמ"ש קבע כי היא אינה סבירה. הנתבע גר במשק ובעלים של חברת האחסנה הפועלת במקום. גם אם החבות חלה על המשק או על המשתמשים בו בטרם קיום הצוואה, נכסי העיזבון אשר עברו לנתבע נושאים בתוכם גם את חובותיהם.

 

סיכום:

בגין השימושים החורגים של בעלי הזכויות במשק, עליהם לשלם דמי שימוש בסך של 754,061 ₪.

ניתן ביום, ד' בחשוון תשפ"ד, 19 באוקטובר 2023, בהעדר הצדדים.

 

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: