לטענת מר חננאל, נכנסו אנשי הקיבוץ מעגן לגינתו עם טרקטור עקרו עצים, הרסו שבילים ומערכת השקייה אוטומטית, ועליהם לפצותו על נזקיו.

בית משפט לתביעות קטנות בטבריה ת''ק 12812-12-09. בפני כב' השופטת רים נדאף. דויד חננאל נ' קיבוץ מעגן אגודה שיתופית בע''מ.
 

טענת דויד חננאל

דויד חננאל, הגיש תביעה נגד קיבוץ מעגן אגודה שיתופית בע"מ (להלן : "הקיבוץ") על סך 30,000 ₪ לפיצוי על נזקיו. מר חננאל מתגורר התחום הקיבוץ. הוא טיפח את השטח, בסמוך לביתו, בגודל 500 מ' שלטענתו, נמסרו לחזקתו בעת שקיבל רשות להתגורר בקיבוץ. לדבריו הוא השקיע כ- 50,000 ₪ בשטח זה. לטענתו בתאריך  25.5.09 נכנסו אנשי הקיבוץ עם טרקטור לגינתו, ועקרו עצים, הרסו שבילים, הרסו מערכת השקיה אוטומטית.

טענת הקיבוץ

הקיבוץ טוען כי למר חננאל  ניתנה רשות להתגורר בדירת מגורים בשטח של 35 מ' בלבד על פי הסכם שנחתם בדצמבר 2005 בתוקף לשנה. על פי ההסכם לא נמסר לחזקתו כל שטח מעבר לדירת המגורים, לפיכך לא הייתה לו כל זכות קניינית בכל שטח צמוד מעבר לדירה המגורים. הקיבוץ טוען שלא נתן למר חנניה כל רשות לנטוע או לעשות כל פעולות בשטח הירוק בצמוד לדירתו.  

מר חננאל היה אמור לפנות את הדירה בשנת 2006, אך הוא ביקש ארכה שאושרה לו בעל פה לתקופה של 4 חודשים. בפועל שהה מר חננאל בדירה מספר שנים מעבר למוסכם, ללא הסכמת הקיבוץ ובניגוד לרצונו.

הקיבוץ הגיש תביעה לפינוי מר חננאל מהדירה. בית המשפט פסק שמר חננאל יפנה את הדירה  עד יום 31.3.10, וכן תשלום יתרת חובו לקיבוץ  בסכום הקרוב ל- 8,000 ₪. מר חננאל לא פינה את הדירה וטרם שילם את חובו. על כן הקיבוץ  נאלץ לפתוח תיק הוצל"פ לגביית החוב הפסוק.

כב' השופטת  רים נדאף

דין התביעה להדחות מ 2 טעמים.

הראשון- מר חנניה לא הוכיח את נזקיו, לא המציא כל קבלה או מסמך בדבר ההוצאות. ואף לא הציג חוות דעת של מומחה על הנזקים שכביכול גרם הקיבוץ  לשטח.

השני-  מר חנניה לא הוכיח כל זכות קניינית או חוזית בשטח הצמוד לדירת המגורים בגודל של 500 מ' כנטען, אשר בוצעו בו העבודות ע"י אנשי הקיבוץ. ההסכם עצמו פג תוקפו כבר בשנת 2006, ומאז סירב מר חנניה לפנות את הנכס עד שנאלץ הקיבוץ לנקוט נגדו בהליכים משפטיים. בנסיבות אלו אין ולא היתה לו כל זכות לנטוע או לבצע כל פעולה בשטח הקרקע שבצמוד לדירה, ואם עשה כן על דעת עצמו וללא הסכמת הקיבוץ, הרי אין לו להלין אלא על עצמו.

 

התביעה נדחתה מר חנניה ישלם לקיבוץ  הוצאות משפט בסך 400 ₪.

ניתן היום,  יא' אייר תש"ע, 25 אפריל 2010.

לאתר הבית של קיבוץ מעגן.

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: