ללא חוק עזר המורה אחרת חלה על העירייה החובה לפנות כל אשפה בשטחה

בית המשפט המחוזי מרכז-לוד בשבתו כבית-משפט לעניינים מנהליים בפני כבוד השופט שמואל בורשטין עת"מ 56125-10-21 רשת חנויות רמי לוי שיווק השיקמה 2006 בע"מ נ' עיריית כפר קאסם

רקע:

במשך השנים מפנה רשת רמי לוי ( להלן: "העותרת") את האשפה "הרגילה" בסופרמרקט המצוי בשטחה המוניציפלי של עיריית כפר קאסם (להלן: "המשיבה"). העותרת פנתה אל המשיבה לפינוי האשפה, ונתקלה בסירוב. נוסף לעתירה זו הגישה העותרת גם תביעה לפיצוי כספי על אי פינוי האשפה.

דיון והכרעה:

העותרת טוענת  כי על פי הדין מחוייבת המשיבה לפנות את האשפה משטחה, שכן זוהי אשפה "רגילה" להבדיל מפסולת תעשייתית.

מנגד לטענת המשיבה צפוי להתקבל חוק עזר חדש, העוסק בפינוי אשפה ויבדיל בין אשפה בסיסית לאשפה עודפת, ומכך העתירה מתייתרת. כמו כן המשיבה טוענת לשיהוי והתיישנות, העותרת מפנה את האשפה בעצמה כבר זמן רב ורק לאחרונה פנתה אל העירייה. בנוסף הפנתה המשיבה לסעיפים מחוק העזר הנוכחי המתירים לה לדרוש מהעותרת לפנות את האשפה בעצמה.

מפקודת העיריות עולה כי חלה על העירייה החובה לפנות אשפה המצויה בתחומה המוניציפלי. חובה זו של הרשות המקומית היא נקודת המוצא. במישור העקרוני אין מניעה לגביית אגרה או דרישת פנוי עצמי לאשפה "חריגה", אך על הרשות המקומית לקבוע זאת בחוק עזר תוך פירוט מהי אשפה "רגילה" ומהי אשפה "חריגה".

נקבע,  כי אין להסתמך על חוק עזר שאינו נחקק עוד, ולא ידוע מתי ואם בכלל ייחקק. חובת העירייה לפינוי הפסולת הינה חובה מתמשכת ולכן אין דבר בטענות של שיהוי והתיישנות. על סעיפי חוק העזר הנוכחי נקבע כי הם עיוות הלשון וניסיון למצוא מה שאין, והכל על מנת להצדיק את מעשי המשיבה, דבר הפוגע בהגינות ותום הלב, המצופים ברשות מנהלית.                                                   

אין בטענות המשיבה להצדיק את מעשיה.

סיכום:

העתירה מתקבלת. על המשיבה להתחיל באופן מידי בפינוי האשפה נשוא העתירה המופקת בסופרמרקט המופעל על ידי העותרת.

המשיבה תישא בהוצאות העותר בגין העתירה וזאת על בסך כולל של 20,000 ₪.

המשיבה ערערה לעליון ובעקבות הערות בית המשפט משכה את הערעור חזרה, ובכך נהפך פסק דין זה לחלוט.

 

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: