מועצה אזורית בקעת בית-שאן נקנסה ב-250,000 ₪ בשל עבירות של זיהום מים, אך ראש המועצה, יעל שאלתיאל, זוכתה, עקב פועלה הנמרץ למען איכות הסביבה

בבית משפט השלום בנצרת בפני כב' השופטת לילי יונג-גפר, סגנית הנשיא. ת"פ 1323/07 המשרד להגנת הסביבה ת"א נ' מועצה אזורית בקעת בית-שאן ואח'
הרקע

כנגד המועצה האזורית בקעת בית שאן וכנגד מי שעמדה בראשה, יעל שאלתיאלי, הוגש כתב אישום, בעבירות שונות. בין השאר נטען, כי משטחי המועצה זרמו שפכים אל עבר ולתוך נחל חרוד והירדן הדרומי, תוך שהם מחלחלים לקרקע, מזהמים אותה, ומסכנים את איכות מי התהום, והכל מבלי שהמועצה נקטה באמצעים הסבירים הנדרשים לשם מניעת אותו זיהום.

 
דיון והכרעה

ב-23.2.2011 הרשיע בית המשפט את המועצה האזורית בקעת בית-שאן על יסוד הודאתה, בעבירות של איסור זיהום מים ומניעת זיהום מים במתקני מים, וכן בעבירה של איסור לכלוך רשות הרבים והשלכת פסולת בכל הנוגע לאירוע ממאי 2005.

לעומת זאת, ובהתאם להסכמת הצדדים, ביטל בית המשפט את כתב האישום בתיק כנגד יעל שאלתיאלי, אשר הייתה, במועדים הרלוונטיים לכתב האישום, ראש המועצה האזורית, ומתוקף תפקידה זה הוגש נכגד כתב האישום.

בית המשפט הסביר החלטה זו בכך, שככל שהתקדמה שמיעת הראיות, התגבשה בו ההכרה כי הרשעתה של יעל תגרום לה עוול קשה, תוך התעלמות מפועלה במשך שנים רבות לשם קידום פיתרון כולל לבעיית סילוק השפכים באזור המועצה האזורית שבראשה עמדה. בית המשפט המשיך ופירט, כי לא זו בלבד שהיא לא הייתה בבחינת גורם פוגעני לאיכות הסביבה, אלא שהייתה זו דווקא היא שגילתה הן חזון והן כושר ביצוע מרשימים אשר הובילו בסופו של דבר, להקמתו של מתקן טיהור שפכים, האמור לתת פתרון סופי ומלא לבעיית סילוק השפכים למספר רשויות מקומיות.

סיכום

בית המשפט הרשיע את המועצה האזורית בעבירות המפורטות בכתב האישום, קנס אותה בסך של 250,000 שקלים חדשים, אשר ישולם ישירות לקרן לשמירת הניקיון שליד המשרד להגנת הסביבה, והחתים אותה על התחייבות בסכום דומה להימנע במשך שלוש שנים מעבירה לפי חוק המים.

יחד עם זאת, זיכה בית המשפט את מי שעמדה בראש המועצה במועדים הרלוונטיים, משום שיהיה בהרשעתה משום כפיות טובה וגמול שלילי למי שהשקיעה בתום לב ובכנות מאמץ רב לשם קידום בעיות איכות הסביבה.


ניתן ב- י"ט אדר א התש"א, 23 בפברואר 2011, במעמד הנוכחים.

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: