נדחתה תביעה נגד קיבוץ כנרת לתשלום ימי חופשה, פיצויי פיטורים והחזר ניכויים, של עובדת שפוטרה ממפעל תמרים ''חצר כנרת''

בית הדין הארצי לעבודה עע 772/07 תמר אסתר נ' קיבוץ כנרת

 

העובדות הרלוונטיות:

תמר אסתר עבדה כ-19 שנים בקיבוץ כנרת במפעל ליצור מוצרי תמר "חצר כנרת".

תמר אסתר תבעה מקיבוץ כנרת פיצויים על כך שלא הפעיל כלפי העובדים בכלל וכלפיה בפרט את צו ההרחבה להסכם הקיבוצי הכללי בענף החקלאות, על היחסים שבינה ובין קיבוץ כנרת, מעסיקה.

בית הדין האזורי לעבודה בנצרת דחה את טענות תמר אסתר להחלת צו הרחבה וכן, נדחו טענותיה לתשלום ימי חופשה, הפרשי פיצויי פיטורים, הפרשי תשלומים לקרן הפנסיה והחזר כנגד ניכוי של 5% משכרה, אשר בוצע בחלק מתקופת העסקתה. 

בית הדין האזורי פסק כי אין לראות במפעל חצר כנרת משק אשר עיסוקו בענף החקלאות, ולכן אין להחיל את צו ההרחבה בענף החקלאות על היחסים שבין העובדים במפעל לקיבוץ כנרת.

 

טענות הצדדים:

תמר אסתר טוענת, בראש ובראשונה, שבית הדין האזורי טעה בעניין סיווגו של המפעל, כאשר נמנע מלסווג אותו כמשק חקלאי. כמו כן, היא טוענת כי לא שולמו לה מלוא הזכויות להן היא זכאית מכוח החוק.

כמו כן, טוענת אסתר תמר כי בין החודשים פברואר 2002 ועד למאי 2005 נוכו ממשכורתה 5 אחוזים ללא קבלת הסכמתה.

 

מאידך, קיבוץ כנרת טוען כי יש להשאיר על כנו את פסק הדין של בית הדין האזורי, על אף דעת המיעוט בפסק הדין שניתנה מבלי להסתמך על חומר הראיות שהוצג.

לעניין הניכוי, טוען קיבוץ כנרת כי הודעה נמסרה לכל העובדים בדבר הניכוי מבעוד מועד, תמר אסתר הסכימה לניכוי בכך שלא מחתה כנגדו. כיום, משלא עשתה כן מעל 3 שנים, היא מנועה מלהלין על הניכוי.

 

 

כבוד השופט סטיב אדלר פסק כי:

מחומר הראיות שהוצג בפני בית הדין האזורי ניתן להסיק כי מפעל חצר כנרת מעבד ומייצר מוצרים מתמרים ולא עוסק בגידולם, אריזתם או אחסנתם ואין לקבל טענות תמר אסתר כי קיבוץ כנרת הסתיר מסמכים הסותרים קביעה זאת.

על כן דין הערעור לעניין סיווג המפעל להידחות. המפעל לא יוגדר כמשק חקלאי.

נדחית טענת תמר אסתר לחישוב משכורתה לפי שכר קובע הכולל שעות נוספות גלובליות.

לעניין הניכוי בשכר, הלכה פסוקה היא כי אין לנכות שכר מעובד מבלי לקבל הסכמתו לכך, נטל ההוכחה במקרה כזה עובר למעסיק, שעליו להוכיח כי העובד אכן הסכים לניכוי. עם זאת, במקרה דנן תמר אסתר לא מחתה נגד הניכוי במשך 3 שנים ולכן יש לראות בכך ראיה להסכמתה לניכוי.

 

לסיכום, דחה נשיא בית הדין כב' השופט סטיב אדלר את כל טענותיה של תמר אסתר כנגד קיבוץ כנרת, השופטים עמירם רבינוביץ ושמואל צור ונציגי העובדים יצחק שילון וחיים בנימיני הצטרפו לפסק הדין.

כן נפסק כי תמר אסתר תישא בהוצאות המשפט ושכר טרחת עורך דין של קיבוץ כנרת בסך 3,500 ש"ח, בתוספת מע"מ, אשר ישולמו בתוך 30 ימים מיום פסק הדין.

ניתן ביום 01.12.2008.

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: