סכסוך גבולות במושב אשתאול

ת"א 30172-01-18 אקוע נ' חדד ואח'

בבית משפט השלום בירושלים בפני כבוד השופט אלעד לנג

תביעה למתן פסק דין על פיו שטחה של רחל אקוע (להלן: "התובעת") במושב אשתאול, הידוע כמשק מס' 61, מצוי בגבולות המופיעים ב"מפת סוכנות" משנות ה-70. התביעה עומדת על סכסוך בדבר גבולות השטח והתאמתו ל"מפת הסוכנות", שבסופו יתברר האם השטח שייך לתובעת או לנתבעים.

 

רקע:

מכוח הסכם משבצת, בין רמ"י למושב אשתאול, ניתנה רשות לתובעת והנתבעים לעשות שימוש בנחלות הנמצאות במושב. הסכסוך בין התובעת לנתבעים פצח בשנת 2017, כאשר הנתבעים ביקשו מהתובעת להקים חוות קנאביס בשטח אשר מצוי במחלוקת, אשר לטענת הנתבעים, נמצא בתחום נחלתם.

 

טענות הצדדים

התובעת טוענת כי יש לקבוע את תחום גבולות נחלתה, עפ"י "מפת סוכנות", שכן הגבולות המופיעים במפה מייצגים את הנחלה שקיבלה, בעת שהוקצתה לה בתחילת שנות ה-50. עוד כופרת התובעת באישורה של תכנית 590, והחלתה בפועל. התובעת טוענת כי תכנית זו נועדה לצרכים תכנוניים בלבד, ואין לה השפעה על זכויות קנייניות.

הנתבעים טוענים כי הגבולות נקבעות לפי תכנית 590, שאושרה כדין בשנת 1994. על פי תכנית זו, שטח המחלוקת שייך להם, וכן הנתבעים טוענים כי ל"מפת הסוכנות" אין תוקף משפטי כלל וכלל.

 

דיון:

לתובעת אין "זכות קניינית" במקרקעין, אלא היא בעלת "רשות" בלבד בקרקע, אשר ניתנה לה ע"י האגודה, אשר הינה גם כן בעלת "רשות" בלבד במסגרת הסכם המשבצת שנערך בינה לבין רמ"י. במסגרת הסכם המשבצת, לו כפופה התובעת, צוין כי שטח המשבצת כפוף לשינויים, גם בתחום גבולות הקרקע. כלומר, רמ"י אינו מתחייב למתן רשות בשטח מוגדר וסופי. מכאן, שמטעם זה אין לקבל את הטענה כי יש לקבוע את תחום נחלת התובעת רק עפ"י גבולות השטחים בעת יישוב הקרקע, כאמור עפי "מפת הסוכנות".

 

סיכום

התובעת לא הרימה את הנטל להוכיח את גבולות שטחים אלו, ועל כן לא ניתן להיעתר לסעד שהתבקש על ידה. כלומר, דין התביעה להידחות.

ניתן ביום, ה' אלול תשפ"ג, 22 אוגוסט 2023, בהעדר הצדדים.

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: