על מי תוטל האחריות בגין נזק שגרם שער חשמלי בקיבוץ בית זרע לרכבו של עובד הקיבוץ?

בבית המשפט לתביעות קטנות בטבריה- תק 683-07-07 יבגני בוטוינסקי נ' ועד מקומי בית זרע וביטוח חקלאי

 

עובדות רלוונטיות:

יבגני בוטוינסקי עובד בשטח קיבוץ בית זרע, לכן עובר דרך שער הקיבוץ מדי יום. פסק דין זה עוסק בנזקי רכוש שאירעו לרכבו של יבגני בוטוינסקי כאשר חצה את שער קיבוץ בית זרע והשער נסגר על רכבו וגרם לרכב לנזק.

 

טענותיו של יבגני בוטוינסקי:

עת התחיל בחציית שער קיבוץ בית זרע, שער הקיבוץ היה פתוח, וסגירת השער ללא התראה מוקדמת מעידה כי לא היה תקין.

יבגני בוטוינסקי צירף לכתב התביעה חוות דעת שמאית שהעריכה את הנזק לרכבו בשיעור של 4,837 ₪.

 

טענות הועד המקומי קיבוץ בית זרע וביטוח חקלאי:

אין בשער הקיבוץ ליקוי כלשהו. רכבו של יבגני בוטוינסקי ניזוק מאחר שהחל את חציית השער במהלך הליך סגירתו, וזאת תוך רשלנותו של יבגני בוטוינסקי וחוסר זהירותו, לכן האחריות לקרות התאונה הינה על יבגני בוטוינסקי.

הועד המקומי קיבוץ בית זרע הגיש הודעת צד ג' כנגד מתקין שער קיבוץ בית זרע, קל רם יעקובוביץ בע"מ, למען ישא באחריות והחבות בגין נזקי רכבו של יבגני בוטוינסקי, אם בית המשפט יפסוק כי שער הקיבוץ לקוי.

 

כב' השופטת תמר נסים שי פסקה:

יבגני בוטוינסקי הבחין ממרחק של כ-500 מטר כי, השער במצב פתיחה ורכב אחר עובר דרכו.

יחד עם זאת, יבגני בוטוינסקי, ראה לנכון לחצות את שער קיבוץ בית זרע ולא להמתין לסגירתו ופתיחתו פעם נוספת עבורו. מהחקירה עולה כי השער פעל ללא תקלה כלשהי לפני התאונה, ואף יבגני בוטוינסקי ראה בעיניו את השער נפתח קודם לכן. כמו כן, לא התקבלה תלונה כלשהי המלמדת על תקלה בשער קיבוץ בית זרע, עובר לתאונה שבגינה ניזוק רכבו של יבגני בוטינסקי.

שער קיבוץ בית זרע נפתח באמצעות שלט. ליבגני בוטוינסקי אין שלט כאמור, ואף לא ראה לנכון להתקשר למספר הפלאפון, ממנו ניתן לשלוט בפתיחת השער, ולמרות זאת ניסה לחצות את שער הקיבוץ. יבגני בוטוינסקי אף לא המתין לזיהוי רכבו על ידי המעגל החשמלי שמותקן לפני שער הקיבוץ, ואחראי לפתיחתו.

מאחר והרכב שחצה לפני יבגני בוטוינסקי את שער הקיבוץ, היה במרחק של 500 מטר לפניו, יבגני בוטוינסקי החל לחצות את השער, במהלך סגירתו. מתקין שער קיבוץ בית זרע, קל רם יעקובוביץ בע"מ, העיד כי לשער עין אלקטרונית ומרחק עצירה. אולם מאחר ויבגני בוטינסקי בחצייתו היה סמוך מאוד לשער הקיבוץ, העין האלקטרונית לא זיהתה אותו.

ראוי לציין כי ישנו שילוט על שער קיבוץ בית זרע המזהיר כי מדובר בשער חשמלי עם סגירה אוטומטית. כן, מוצב שלט עצור, אולם, יבגני בוטוינסקי, וודאי לא עצר. מתמונת הרכב הניזוק של יבגני בוטוינסקי ניתן לראות כי אין מדובר בנזק שנגרם מסגירה פתאומית כגון פגיעה אחת במרכז הרכב.

לסיכומו של עניין, תביעתו של יבגני בוטוינסקי נדחית, והאחריות לתאונה מוטלת עליו.

יבגני בוטוינסקי ישא בהוצאותיהם של הועד המקומי בית זרע וביטוח חקלאי בסך כולל של 250₪.

הודעת צד ג' נדחית, וניתן לועד המקומי ולביטוח חקלאי צו להוצאות בגין הוצאותיו של מתקין שער קיבוץ בית זרע, קל רם יעקובוביץ בע"מ בסך של 150₪.

ניתן ביום 8/12/2008.

 

לדף הבית של קיבוץ בית זרע.

יצירת קשר

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: